Gündem Haberleri

  Hakkari'de 5 bin kişilik DTP mitingi

  Osman BEKLEYEN- Behçet DALMAZ- Fahrettin GÖK/ HAKKARİ, (DHA)
  26.10.2008 - 12:56 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ'de DTP tarafından düzenlenen ‘Ne Ergenekon, Ne AKP Çözüm Demokratik Cumhuriyet'te' adlı mitinge yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

  DTP’nin yaklaşık 1 haftadan bu yana hazırlık yaptığı mitinge katılanlar, sabah saatlerinden itibaren Altay Caddesi üzerinde bulunan DTP İl binası önünde toplanmaya başladı. Aralarında, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, çevre il ve ilçe DTP'li belediye başkanlarınında buluduğu yaklaşık 1000 kişi, buradan mitingin yapılacağı Merzan Mahalalesi'ne doğru yürüdü.

  Yürüyüş sırasında terörist başı Abdullah Öcalan ve terör örgütü PKK lehine slogan atıldı. Yürüyüşe katılanlar mitingin yapılacağı Merzan Mahallesi'ndeki toprak sahaya geldi. Mitinge katılanlar burada, polis tarafından aramadan geçirilerek alana alındı. Geceden bu yana kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, kentin giriş ve çıkışlarında kimlik kontrolü yaparken, çevre il ve ilçelerden de çevik kuvvet polislerinin takviye olarak kente geldiği belirlendi. Mitingin yapıldığı toprak sahada, olası olaylara karşı DTP de 200 kişi görevlendirdi.

  Toprak sahadaki miting, saat 10.00'da başladı. Mitingte katılanlar, Kürçe şarkılar eşliğinde halay çekerken, Kürtçe ‘Biji Serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo), ‘İmralı Kapatılsın', ‘Sınır ötesine ve savaşa hayır', ‘Gençlik Apo'nun fedaisidir', ‘PKK halktır, halk burada' sloganları attı. ‘İşkence insanlık suçudur', ‘Irak gibi olmak istemiyoruz', ‘Çözüm tecritte değil, diyalogdadır' pankartlarının açıldığı mitingde, ayrıca Öcalan posterleri ve PKK'yı simgeleyen resimlerin yer aldığı gazeteler de taşındı.

  ŞEMDİNLİ'DE KEPENKLER AÇILMADI

  Hakkari’nin Merzan Mahallesi’nde bulunan toprak sahada düzenlenen miting devam ederken, Şemdinli İlçesi'nde bugün kepenkler açılmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı