Gündem Haberleri

  Hakkari Yüksekova Havaalanı için geri sayım başladı

  A.A
  21.04.2009 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Hakkari Yüksekova'ya havaalanı yapılması için ihaleye çıkacak.

  DLH Genel Müdürlüğü, 2009 yatırım programında yer alan Hakkari Yüksekova'ya yapımı planlanan havaalanına ilişkin fizibilite çalışmalarını bitirerek, projelerini tamamladı.

  DLH Genel Müdürlüğü, Şubat sonunda Devlet Planlama Teşkilatı'ndan (DPT), Hakkari Yüksekova Havaalanı'nın ihale edilmesi için proje bedelinin yüzde 10'una denk gelen 5,5 milyon TL'lik ek ödenek istedi.

  DPT'nin 5,5 milyon TL'lik ek ödeneği hafta başında onaylamasının ardından, Hakkari Yüksekova Havaalanı yapım ihalesi sürecini başlatan DLH, 2009 içinde havaalanının üst yapı işlerinin ihalesine de çıkmayı planlıyor.

  Hakkari Yüksekova Havaalanı, konvansiyonel boyutta ve uluslararası uçuş yapılabilecek nitelikte inşa edilecek. Havaalanının en geç 3 yıl içinde sivil uçuşlara açılması planlanıyor.

  DLH Genel Müdürlüğü, fizibilite çalışmaları ve kamulaştırmaları tamamlanan Şırnak Havaalanı'nın yanı sıra daha önce altyapı işine il özel idareleri tarafından başlanan, ancak 2002'de inşaatı durdurulan Iğdır ve Bingöl havaalanlarının altyapı ihalesine ise bu yıl içinde çıkmayı hedefliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı