Gündem Haberleri

  Hakkari ve Diyarbakır karıştı

  DHA
  04.05.2011 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır ve Hakkari'de bugün yine olaylar çıktı. PKK'lıların cenazelerinin ardından sokaklar savaş alanına döndü, polise taş ve sopalarla saldırıldı.

  DİYARBAKIR’DA CENAZE GERGİNLİĞİ

  OLAYLAR ÇIKTI, 1 POLİS BIÇAKLA YARALANDI

  DOĞU'DA OLAYLAR ÇIKTI / FOTO GALERİ

  Diyarbakır’a getirilen 4 PKK’lının cenazesi Bayramoğlu Camii’nde yıkanıp cenaze namazı kılındıktan sonra Yeniköy Mezarlığı’na doğru cenaze araçlarına konularak kalabalık grup tarafından yola çıkarıldı. Yürüyüş sırasında yüzleri maskeli kişiler PKK flamaları ile ölen 7 PKK’lının fotoğraflarını taşıyarak PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Cenaze törenine BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Nursel Aydoğan ve belediye başkanları da katıldı. 

  Cenaze Bağlar İlçesi Kuruçemşe Mevkii’ne getirildiği sırada, önlem alan görevli polislere yiyecek taşıyan sivil bir plakalı polis aracı trafik sıkışıklığı nedeniyle göstericilerin arasında kaldı. Göstericiler önce taşlarla saldırdıkları araçta bulunan polis memurlarına saldırdı. Saldırıda polis memuru Bünyamin Çakmak bıçakla, 3 polis memuru da yaşanan arbede sırasında aldıkları taş ve darbelerle yaralandı. Araçta bulunan polisler linç girişiminden güçlükle kurtuldu.

  POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

  Bıçakla yaralanan polis memuru gelen meslektaşları tarafından hemen hastaneye kaldırılırken, saldırıya uğrayan ekibe yardıma giden polislerde saldırganları dağıtmak için havaya ateş açtı. Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak, telsizle anons ederek silah kullanılmamasını yönünde talimat verdi.

  Cenazeler Yeniköy Mezarlığı’nda defnedilirken, BDP’nin Van’da desteklediği bağımsız Milletvekili adayı Aysel Tuğluk bir konuşma yaptı. Tuğluk, Diyarbakır’ın bir çok evladını toprağa verdiğini belirterek şöyle dedi:

  "Çünkü Amed’in gençleri, halkının onuru ve özgürlüğü için dağa gitti. Karşılığı işkence kurşun ve ölüm oldu. Ailelerin ve Kürt halkının başı sağolsun. Toprağa değil yüreklerimize bilinçlerimize gömüldüler. Onlar asla ölmedi. PKK ve Öcalan şiddetsiz çözüm için büyük fedakarlıklar gösterdi. Ama zulümden vazgeçmeyenler, savaştan beslenenler, o zorbalar bu savaşı bitirmek istemiyorlar. Gerillaya saldırıyorlar. Başbakan’a sormak istiyorum ’Siz ne yapmak istiyorsunuz? Öldürmelerle savaşın Başbakanı mı olmak istiyorsunuz?’ Savaşın sorumlusu AKP ve Başbakandır."

  CENAZE DÖNÜŞÜ POLİSE SALDIRI

  Cenazeler defnedildikten sonra mezarlıktan dönen göstericiler, Bağlar İlçesi’nde bir çok noktada önlem alan polise taş ve molotof kokteyleri ile saldırdı. Bir grup gösterici E Tipi Cezaevi’nin önünden geçerken cezaevine molotof kokteyleri ve havai fişeklerle saldırdı. Poliste göstericilere karşı tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Cenazeler nedeniyle kepenklerin kapalı olduğu Diyarbakır’da polis çevre illerden gelen takviye ekiplerle geniş güvenlik önlemleri aldı. Bir polis helikopteri ise sürekli havadan gösterilerin sürdüğü bölgelerde tur atarak yerdeki ekepleri yönlendirdi. BDP’lilerin cenaze töreninden sonra il binasının önüne gelerek oturma eylemi yapacakları belirtildi.

  20 BİN KİŞİNİN KATILDIĞI CENAZEDE GERGİNLİK

  Tunceli’nin Pülümür İlçesi kırsalında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen 7 PKK’lıdan ’Zinar Hakkari’ kod adlı Kenan Taş’ın cenazesi Hakkari’de toprağa verildi. Cenazenin defnedilmesinin ardından olaylar çıktı. Polis kendisine molotof kokteyli, havai fişek ve taşla saldıran göstericileri havaya uyarı ateşi açarak dağıtmaya çalıştı.

  Tunceli’nin Pülümür İlçesi kırsal kesiminde 28 Nisan’da güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen PKK’lı Kenan Taş’ın cenazesi bugün Van Belediyesi’ne ait cenaze aracıyla Hakkari’ye getirildi. Sabah saatlerinden itibaren aralarında BDP Van Milletvekili ve Van bağımsız milletvekili adayları Özdal Üçer, Nazmi Gür, Hakkari adayı Adil Kurt, Hakkari BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu’nun da bulunduğu 20 bin kişi sık sık ’İntikam’, ’Şehit Namırın’ (Şehitler ölmez) sloganları atttı. Sözde PKK bayrağı ve Abdullah Öcalan’ın posterleri açan kalabalık grup çevre yoluna kadar yürüdü. Kırmızı ,yeşil ve sarı bez barçasına sarılı PKK’lının tabutu kalabalık tarafından Gazi Mahallesi’ndeki aile mezarlığına kadar omuzlarda taşındıktan sonra okunan dualarla toprağa verildi.

  Kalabalığın dağılması sırasında yüzleri poşularla kapalı bazı gruplar yol üzerinde bulunan MİT binasına havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polis kalabalığın dağılması için havaya uyarı ateşi açtı. Olaylar devam ediyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı