Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hakkari, sel yaralarını sarmaya çalışıyor

  A.A
  09 Temmuz 2007 - 17:21Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 17:21

  Şiddetli yağışın yol açtığı sel nedeniyle bazı ev iş yerlerinin su altında kaldığı Hakkari'nin Çanaklı köyünde, Jandarma Komutanlığı ile Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri çalışma yürütüyor.

  Dün etkili olan yağışta, Hakkari'ye 15 kilometre uzaklıktaki 90 haneli Çanaklı köyünün ortasından geçen derenin taşması sonucu 2 ev ve 1 iş yerinin yıkılması, 10 evin de su altında kalması üzerine, yardım ekipleri köye gittiler.

  İçme suyu şebekesindeki hasar nedeniyle su sıkıntısının yaşandığı Çanaklı köyüne, Jandarma Komutanlığı ekipleri araçlarla su taşıdılar. Mehmetçik tarafından köye ulaştırılan su, vatandaşlar tarafından bidonlara konularak evlere taşındı.

  Sivil Savunma Arama Kurtarma Müdürlüğüne bağlı ekipler de selden zarar gören aileler için çadır kurma çalışmasını sürdürüyor. Sağlık Müdürü Halil Hekimoğlu başkanlığındaki ekip ise köy halkını sağlık taramasından geçirdi.

  VALİ ÇANAKLI KÖYÜNDE İNCELEMEDE BULUNDU

  Çanaklı köyüne giderek incelemede bulunan Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, sel nedeniyle köydeki bazı evler ile caminin tahrip olduğunu, 10 evin de su altında kaldığını belirtti.

  Can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu vurgulayan Nasuhbeyoğlu, köydeki çalışmaların dün gece saatlerine kadar devam ettiğini, derenin çevresinde taşkın koruma duvarı oluşturulacağını söyledi.

  İçme suyu şebekesindeki arızanın giderilmesi için de çalışmaların yürütüldüğünü belirten Nasuhbeyoğlu, şöyle konuştu:

  “Burada ileriye dönük yapılacak işler büyük önem taşıyor. Derenin üzerinden geçen köprü ile dere çevresinde gerekli düzenleme kısa sürede yapılmalıdır. Dere yatağına yakın yerlerde bulunan evler de büyük bir tehlike altındadır. Bu evlerde yaşayan ailelerin de tahliye edilmesi gerekmektedir. İlgili birimlere ileriye dönük çalışmalar hakkında ön raporlarımızı yazdık.”

  Nasuhbeyoğlu, Yüksekova'da da 8 köy ve mezrayı etkileyen sel nedeniyle hayvanların telef olduğunu, ot yığınlarının sel sularına kapıldığını, arı kovanlarının zarar gördüğünü söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı