Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Hakkani öldü" haberine yalanlama

  Hürriyet Planet
  27 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2012 - 15:12

  Afganistan'da bulunan bir Taliban sözcüsü, Pakistan'daki Taliban'ın üst düzey ismi Bedreddin Hakkani'nin ABD saldırılarılarında öldüğü haberini yalanladı.

  Direnişçiler ve Pakistan hükümeti Hakkani hakkında "öldüğünü düşündükleri" şeklinde görüş bildirirken, sözcü Zabiullah Mücahit, Hakkani şebekesinin Kuzey Veziristan’daki operasyonlarından sorumlu olan Bedreddin Hakkani’nin ölmediğini, Afganistan'da ve hayatta olduğunu ileri sürdü. Mücahit, çıkan haberleri "düşmanın propagandası" olarak nitelendirdi.

  Dün çıkan haberlerde, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile NATO’ya ait insansız hava araçlarının düzenlediği saldırılarda Pakistan’daki Taliban’ın üst düzey iki isminin öldürüldüğü belirtiliyordu. Pakistan istihbaratı da Hakkani'nin öldüğü bilgisi için "yüzde 90 doğrudur" yorumunu getirmişti.

  Pakistanlı yetkililer, CIA İHA’larının Hakkani’yi vurduğunu, Hakkani’nin büyük ihtimalle öldüğünü bildirmişti.

  Haberlerde ayrıca, NATO’nun Afganistan’ın doğusundaki Kuner’de düzenlediği hava saldırısında, Pakistan’da aşiretlerin kontrolündeki Bajur bölgesindeki Taliban militanlarını yöneten ve “Cemal” olarak da tanınan Molla Dadullah’ın 10 kadar militanla birlikte öldürüldüğü öne sürülmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı