Gündem Haberleri

  Hakime, savcıya memur gözüyle bakılıyor

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver, hakim ve savcıların maaşının ayrı kanun yerine idari hiyararşi içinde düzenlenmesini eleştirdi. Ünver, ‘‘Ülkemizde hukuk devletinin temel ilkeleri ve Anayasa kuralları bir kenara bırakılarak, hakime hükümetin memuru gözüyle bakılmaktadır’’ dedi.

  Emekliliğine bir gün kala, ‘‘Baba mirasım olmasa kümese mahkum olurdum’’ diyerek, hakim ve savcıların maaşlarının düzeltilmesini isteyen Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun'un ‘‘vasiyet’’ gibi sözleri büyük yankı uyandırırken, Yargıtay'dan bir anlamlı tepki daha geldi. Hürriyet'in, Uygun'un sözlerini nasıl değerlendirdiğini sorduğu, 60 ayrı işin temyiz incelemesini yapan devletin güvenliği ile ilgili dairesi, Yargıtay 8. Ceza'nın Başkanı Naci Ünver, ‘‘Hakim ve savcılar yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum edildiler’’ dedi. İşkence ve yasaya aykırı telefon dinleme kayıtlarının mahkumiyete esas delil kabul edilmemesine ilişkin tarihi kararların mimarı olan dairenin başkanı Ünver'in çarpıcı değerlendirmeleri şöyle:

  KUVVETLERİN EŞİTLİĞİ

  Hakimler ve savcılar yoksuluk sınırında yaşamaya mahkum edildiler. Bunun tek nedeni, Anayasa'da varolan hükümlerin, devletin temel ilkesi sayılan ‘‘Kuvvetler ayrılığı’’ ilkesinin, ‘‘Kuvvetlerin eşitliği’’ olarak kabul edilip, bunun mali hükümler de dahil her alandaki eşitliğin sağlanamamasıdır.

  MORALSİZLİK

  Bu, 1980'li yıllarda işbaşına gelen yöneticilerce malesef kabul edilmemiştir. Hukuk devletinin tüm kurul ve kurallarıyla işlemesi adaletin sağlıklı biçimde eksiksiz gerçekleşmesi için yargıç ve savcıların yüksek morale sahip olmaları gerekir. Yani her türlü maddi ve manevi baskıdan uzak elverişli koşullar içinde çalışmaları gerekir. Bu koşullar olumsuzlaştığında moralsizlik sorunu gündeme gelir.

  YASAMANIN GÖREVİ

  Hukuk devletinin tüm kurul ve kurallarıyla işlediği ülkelerde yüksek yargı organının başkanı başbakan, yüksek mahkeme hakimleri de bakanlar düzeyinde mali imkanlara sahiptir. Bu kuvvetler ayrılığı, kuvvetlerin eşitliği ilkesinin doğal sonucudur. Bir lütuf değildir.

  MEMUR GÖZÜYLE

  Ülkemizde hukuk devletinin temel ilkeleri ve Anayasa kuralları bir kenara bırakılarak, hakime hükümetin memuru gözüyle bakılmaktadır. Anayasa'nın 140. maddesine aykırı şekilde hakimlerle ilgili düzenleme de idari hiyararşi içinde yer almaktadır.

  MAAŞ EŞİTLENMELİ

  Yüksek Mahkeme hakimleri, mali yönden yasama ve yürütme organı üyelerine eşitlemedikçe, Türkiye'de Anayasa ihlali sürüp gidecektir. Bundan da en fazla zarar görecek devlet ve toplumumuzun bireyleridir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı