Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hakim ve savcıların gözdesi Muğla

  hürriyet.com.tr
  21 Nisan 2016 - 10:55Son Güncelleme : 21 Nisan 2016 - 13:08

  HSYK, 6 Haziran’da yayımlayacağı hâkim ve savcılara yönelik yaz kararnamesi öncesi yerleri açıkladı. Diyarbakır ve Kilis'e ihtiyacın çok altında talep gelirken en fazla talep Muğla ve ilçelerine yağdı.

  4 bin hâkim-savcıyı kapsaması beklenen kararname öncesi açıklanan liste tercihlerin daha çok Batı illerinden yana olduğunu ortaya koydu ancak Doğu’da da Muş ve Bitlis gibi illere talep, ihtiyacın çok üzerinde oldu.

  Hakkâri, Şırnak, Van ve Diyarbakır gibi illere talep düşük kalırken, terör operasyonlarının halen devam ettiği Nusaybin ve Yüksekova gibi ilçelere ise tek tercih bile gelmedi.

  Habertürk'ün haberine göre, yargı mensupları, özellikle son günlerde IŞİD mevzilerinden atılan füzelerle sarsılan Kilis’e de talep listelerinde yer vermedi. Gözde tercihlerden Gaziantep’in İslahiye İlçesi için 29, Muğla ve ilçeleri için 700, Balıkesir’in tatil beldesi Burhaniye İlçesi için 310 hâkim ve savcı atanma talebinde bulundu.

  BAĞLAYICI DEĞİL

  2016 yılı adlı yargı ana kararnamesini hazırlayan HSYK için hâkim ve savcıların atanmak istedikleri yerlere ilişkin taleplerinin bağlayıcılığı bulunmuyor. Talebi olmayanlar da kararname kapsamına dahil edilebilecek. Bazı isimler ise zorunlu olarak talepleri dışındaki adliyelerde görevlendirilebilecek.

  RAKAMLARLA TALEPLER

  DİYARBAKIR........................İhtiyaç 61......Talep 2
  KİLİS......................................ihtiyaç 17......Talep 2
  GAZİANTEP-İSLAHIYE........İhtiyaç 1........Talep 29
  MUĞLA VE İLÇELERİ...........İhtiyaç 30......Talep 700
  BALIKESİR-BURHANİYE.....İhtiyaç 20......Talep 310
  SÖKE...........................................................Talep 288
  ANKARA......................................................Talep 600
  AYDIN..........................................................Talep 537

  Etiketler: hakim , savcı , hsyk , muğla
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı