Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hakim ile Miloşeviç arasında geçen konuşmanın tam metni

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


  Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, bugün Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde ilk kez hakim önüne çıktı.
  Duruşmanın başında İngilizce konuşan Miloşeviç'in duruşmanın ortalarına doğru ana dilinde konuşmaya başlaması üzerine, çevirmen kullanıldı.


  Miloşeviç ile mahkemenin hakimi Richard May arasında duruşma sırasında şu diyalog geçti:

  Hakim: Bu, sanığın teslim edilmesinin ardından mahkeme huzuruna ilk çıkışı. Duruşma, yasalara, usüle ve mahkemenin kanıtlarına uygunluk içinde yapılacak. Bay Miloşeviç, bugün bir avukat tarafından temsil edilmediğinizi görüyorum. Bunun sizin tercihiniz olduğunu anlıyoruz. Kendinizi savunmak için şüphesiz ki hakkınız var. Avukat tutma hakkınız da var ve temsil edilmemenin sizin çıkarınıza olup olmadığını dikkatlice gözden geçirmelisiniz.

  Dava süreci uzun ve karışık olacak ve bu durumu göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu şartlar altında, avukat isteyip istemediğinizi gözden geçirmek için zaman isterseniz, bu zamanı size vermeye hazırız. Temsil edilip edilmemeyi düşünmek için zaman istiyor musunuz?

  Miloşeviç: Bu mahkemeyi sahte bir mahkeme olarak görüyorum, suçlamalar da sahte suçlamalar. Bu mahkeme yasadışı; BM Genel Kurulu tarafından oluşturulmadı. Yasadışı bir kurum için temsil edilmeye ihtiyacım yok.

  Hakim: Bay Miloşeviç, zaman içinde yargılamayla ilgili duygularınızı arz etme şansınız olacak. Ancak bu zaman içinde düşünmek isteyeceğiniz bir konu olmasına rağmen, bugün avukatınız olmadan devam etmek istediğinizi anlıyoruz.

  Bu ilk duruşmada şu konular ele alınacak: ilk olarak iddianamenin kendisi ve ikinci olarak eğer arzu ederseniz itiraz hakkınız. Bildiğiniz gibi, itiraz etmeden önce, iddianamenin şimdi mahkemede size okunmasını talep etme hakkınız var. Bu sizin vazgeçebileceğiniz bir hak da. Şimdi iddianamenin okunmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz?

  Miloşeviç: Bu sizin sorununuz.

  Hakim: Bay Miloşeviç, şimdi mahkeme huzurundasınız. Bu mahkeme tarafından yargılanacaksınız. Size bir sanığın tüm hakları uluslararası hukuk ve uluslararası statünün tam korumasına altında verilecek.

  Miloşeviç: Sayın Başkan...

  Hakim: Duruşma heyeti, cevabınızı iddianamenin okunmasını istemediğiniz şeklinde değerlendiriyor. Mahkeme sürecinin diğer kısmı bu iddianamenin size iletilmesi. Bay Miloşeviç, eğer arzu ederseniz, savunmanızı düşünmeniz için zamanınız olacak. Yasalar bunu yapmanız için size 30 gün süre tanıyor. Size yöneltilen suçlamaları anlamadığınız takdirde savunmanızdan önce bir avukata danışmak isteyebilirsiniz. Öte yandan, bugün de itiraz sürecini başlatabilirsiniz. Bugün başlamak istiyor musunuz, yoksa mahkemeye hazırlanmanız için ara verilsin mi?

  Miloşeviç: (ana dilinde) Bu mahkemenin amacı, NATO'nun Yugoslavya'da işlediği savaş suçlarını haklı çıkarmak.

  Hakim: Bay Miloşeviç, size bir soru sordum.

  Miloşeviç: Cevabımı verdim. Ayrıca, bu sözde mahkeme...

  DİĞER HABERLER
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı
    Duruşmanın tam metni
    Sırada başka Miloşevic'ler de var mı?
    Mahkeme Miloşeviç'e garanti verdi
    USSM'lik Sırplar
    USSM'nin tarihçesi