« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlikte yeni devrim

MHK Başkanı Zekeriya Alp, yarattıkları yeni sistem sayesinde hakemlerin sadece bu meslekle hayatlarını sürdürebileceklerini açıkladı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

TFF tarafından profesyonel hakemliğin yolunu açan talimat sayesinde hakemler gelecek sezondan itibaren elde edecekleri kazanç sayesinde başka bir meslek yapma ihtiyacı duymayacaklar. Bu talimata göre Süper Lig’de görev alacak olan hakemler belirlenirken FIFA kokartı taşıyan hakemler ise federasyon bünyesinde eğitim görevine getirilecek. Süper Lig’de hakem sayısını da 20’ye indirecek bu uygulamayla birlikte Türk hakemliğinin ileri gitmesi sağlanacak.

Milliyet gazetesine konuşan Zekeriya Alp, oluşturdukları 12 kişilik komisyon tarafından hazırlanan yeni talimat sayesinde hakemliğin yarı profesyonelliğe geçiş sürecine girdiğini söyledi. Bir hakemin gösterdiği performansa göre ayda üç maç yöneteceğine değinen Alp, bu periyotta o hakemin 17 bin lira gibi bir rakam kazanacağını belirtti. Eğitime katılacak hakemlere ödenecek tutarlarla birlikte bu rakamın 20 bin lira aşacağını söyleyen Zekeriya Alp, “artık Türkiye’de üst klasman hakemler sadece hakemlik yaparak, ülke standartlarının üzerinde bir gelire ulaşacaktır. Adı resmi olarak yarı profesyonellik değil ama sistem sonunda buraya gidecektir” diye konuştu.

En iyilerden eğitim alacaklar

Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Halis Özkahya gibi üst düzey hakemlerin eğitim vereceğini vurgulayan Alp, “bu eğitimlerin çok yararlı olacağını düşünüyorum. Genç hakemler onlar sayesinde hedeflerini yüksek tutacak” ifadelerini kullandı. Geçmişte kulüplerin hakem seçme gibi akıl dışı talepleri olduğunu da belirten MHK Başkanı Zekeriya Alp, Sapanca’daki seminerde açıkladığı gibi bu konunun bir daha kesinlikle gündeme gelmeyeceğini söyledi ve “Hangi devirde yaşıyoruz kardeşim. Batı ile entegre olmaya çalışırken hakem beğenmemek ne demek? Bu hakeme olan güvensizliğin göstergesidir ki, kişisel olarak böyle bir tavrı kabul etmiyorum. Saha içinde hakemin futbolcuya, futbolcunun da hakeme saygı göstermesi gerektiğini anımsatan Alp, “Hakem sahadaki tek otoritenin kendisi olduğunu göstermelidir. İyi kural bilmek, kuralı iyi uygulamak yetmez. Hakem her türlü baskı karşısında dik duracak. Unvanı ne olursa olsun bu ilk kuralı uygulayamayan hakem bizim gözümüzde yetersiz demektir” dedi.

Doğru yoldayız

20 hakemin hem daha fazla maç alacağını hem deneyim kazanacağını söyleyen Alp bu uygulamayla Avrupa standartlarını yakalayacaklarını, Premier Lig’de 16, Bundesliga’da 21, Serie A’da 19, Hollanda’da 17 üst klasman hakemi olduğunu ve aldıklarını kararın doğru yolda olduklarını gösterdiğini söyledi.

Reform yapacağız!

Yardımcı hakemlik ve üst klasman gözlemciliğinde de köklü bir reforma gideceklerini belirten Alp, “80 olan yardımcı hakem sayısını 40’a, 40 olan üst klasman gözlemci sayısını da 20’ye düşüreceğiz. Böyle kalite ve rekabet artacak. Hakemler sadece işlerine odaklanacaklar. Hakem ücretlerine de rekor bir artış getirdik” diye konuştu.

AVRUPA ÖRNEKLERİ
Ülke Lig Haftalık maç Hakem sayısı
İngiltere Premier Lig 10 16
Almanya Bundesliga 9 21
İtalya Serie A 10 19
Hollanda Eredivisie 9 17
Türkiye Süper Lig 9 42

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler