Futbol "Hakemlik profesyonelliğe geçmeli"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Hakemlik profesyonelliğe geçmeli"

Gaziantepspor teknik direktörü Bülent Uygun, Türkiye'deki hakemliğin profesyonel sisteme geçilmesi gerektiğini belirtti.

Gaziantepspor teknik direktörü Bülent Uygun, Türkiye'deki hakemliğin profesyonel sisteme geçilmesi gerektiğini belirterek, "Bizim maçlarımıza maalesef sezon başından beri hakem hataları maçın kaderini etkiliyor. Biz de elimizden geldiği kadar, hakem hatalarının olmamasına çalışıyoruz. Suçu üzerime almam gereken yerlerde alıyorum, hakemler için de yapılması gereken projeleri de anlatıyorum. Onu da yapması gerekenler yapmıyorsa, o zaman onların sorunudur. Ve bir an önce de Türkiye'de hakemliğin profesyonelliğe geçmesinin göstergesidir bu hakem hataları" dedi.

Bülent Uygun yönetimindeki kırmızı-siyahlı ekip, Cumartesi günü kendi evinde konuk edeceği Kardemir Karabükspor maçı hazırlıklarını Celal Doğan Tesisleri'nde yaptığı antrenmanla sürdürdü. Antrenmana ısınma koşusu, açma ve germe egzersizleriyle kondisyon ağırlıklı başlayan oyuncular, 5'e 2 paslaşmayla devam ettikleri çalışmalarının sonunda antrenmanı dar alanda çift kale maç ile tamamladı. Hafif sakatlıkları süren Orhan, Ekrem, Uğur ve Muhammet'in hafta sonu yapılacak karşılaşmadaki forma giyeceği, sakatlığı süren Kemal'in ise oynamayacağı bildirilirken; antrenman eksiği bulunan Milevskyi ise takımdan ayrı çalıştı. Geçen hafta forma giymeyen Zydrunas
Karcemarskas'ın yerine Kardemir Karabükspor kaşılaşmasında da Serdar Kulbilge'nin kaleyi koruyacağı öğrenildi.

Antrenmandan sonra açıklamalarda bulunan Bülent Uygun, şanssızlıklarla başlayan süreçten gelen olumsuz etkileri yaşamaya devam ettiklerini belirterek, "Ben bu göreve geldiğim zaman elimde 24 kişilik bir kadro vardı. Onlardaki yeteneğe ve o inanmışlığa, ne olursa olsun içindeki potansiyelleri çıkarttım. Fakat, süreç öyle şansızlıklarla devam etti ki sakatlıklar üst üste eklendi. Bugün hala o sakatlıkların cemeresini çekiyoruz. Kemal'in hala sakatlığı var. Orhan ve Muhammet o sakatlıktan bir türlü kurtulamadı. Ekrem'in sakatlığı devam ediyor. Uğur geldi, sakatlandı. Yani bu sürecin devamındaki sakatlıkların, büyük sakatlıklar olması. Yani adale sakatlığı değil bunlar. Bunlar ya bi çapraz kopuğu, ya bir bileğin yırtılması. Bunlar bir takımın şansızlığıdır. Bunları yaşadığımız için, onların da form grafiği için, oyun oynaması, maç kondisyonunu gidermesi, zamanla o idmanları yaparak bir yerlere gelmesi gerekiyor. İşte bu zorlu süreçte de bunların hepsinin formunda olmayışı, takım içerisinde 2-3 tane çok beklentili olan arkadaşlardan o performansı alamamış olmam, bizim bu yaşadığımız süreci ortaya çıkarıyor. Ve ben bu süreci zaten görmüştüm. Çok zordur Milevskyi gibi bir adamı kimse getiremez. Çok kimse istedi, getiremedi. Biz getirdik ama son dakikada getirdik. Yani bundan 4 hafta önce getirdik" dedi.

"HAKEM HATALARI MAÇIN KADERİNİ ETKİLİYOR"

Bülent Uygun, hakem hatalarının sezon başından beri maçların kaderlerine etki ettiğini savunarak şunları söyledi: "Maalesef Türkiye'mizde hakem hatası her zaman yapılıyor. Mühim olan yaptığınız hatanın büyüklüğü ve küçüklüğü. Bir şehrin kaderine, bir hocanın geleceğine mal olabiliyorsunuz. Bir camiada, kıvılcım sebebi olup birçok olayların çıkmasına neden olabiliyorsunuz. Öyle bir duruma geldik ki ben zaten bunu da anlamış değilim. İnsanlarımız futbol sahalarını sanki bir arena gibi düşünmeye başladı. Eskiden bir keyifti, bir tezahürattı, bir sevgiydi. İnsanlar başka takımın formasını giymiş futbolcuyu gördüğünde kendisi hangi takımı tutarsa tutsun; onunla resim çektirmek için o güzelliği sunardı. Şimdi rakip takımının futbolcusunu gördüğünde uzaktan neredeyse küfür edecek duruma geldi. Yani internetteki çıkan bu klavye delikanlılarının vermiş olduğu bir şey midir anlamadım. Onu da çözemedim. Herkes birbirine, o ona sallıyor, bu buna sallıyor. Yani bu bir spor. Elinden geleni yapmaya çalışan insanlar var. Yani ben bir teknik direktör olarak nasıl bazen bir kadro seçiminde hata yapabiliyorsam; idmanda gördüğüm, iyi olduğuna inandığım oyuncuyu oynatıyorum ya da rakibin eksik bulunduğu pozisyona göre hamleler yapıp da bazen yanlış, bazen doğru olabiliyorsa hakem de hata yapacaktır. Hakem hatasında da önemli olan maçın kaderine etki etmemesidir. Etti mi? Evet. Bizim maçlarımıza maalesef sezon başından beri hakem hataları maçın kaderini etkiliyor. Biz de elimizden geldiği kadar, hakem hatalarının olmamasına çalışıyoruz. Suçu üzerime almam gereken yerlerde alıyorum, hakemler için de yapılması gereken projeleri de anlatıyorum. Onu da yapması gerekenler yapmıyorsa, o zaman onların sorunudur. Ve bir an önce de Türkiye'de hakemliğin profesyonelliğe geçmesinin göstergesidir bu hakem hataları. Bu yapıldığı andan itibaren ben, hakem hatalarının minimuma ineceğini düşünüyorum."

"SEVGİYLE KARŞILASINLAR, SEVGİSİYLE YOLLASINLAR"

Bülent Uygun, aykırı davranan ve şiddet içeren hareketlerde bulunan taraftarları şaşkınlıkla izlediğini anlatarak, şöyle dedi: "Tribünden çıkan bu olaylarında anlam ve şaşkınlıkla izliyorum. Olabilecek şeyler değil. İnsanlar birbirine bu kadar kin güdeceği, bu kadar agresif olacağı veya bu kadar canına mal olacak şekildeaya konmuş olmasını hayretle izliyorum. Benim taraftarımdan tek ricam; hangi takım olursa olsun. Hepsi bir kardeştir, bu ülkenin bir mozaiğidir. Sevgiyle karşılasınlar, sevgisiyle yollasınlar. Bilsinler ki bu formayı giyen en iyisini yapmaya çalışıyor. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Onlar da o sevgisini göstersinler lütfen."

"FORMAMIZDA REKLAM YOK"

Uygun, açıklamalarında Gaziantepspor'un reklam gelirinin bulunmadığını da sözlerine ekleyerek şöyle konuştu: "Tabi formamızda reklam yok. İstiyoruz ki tabi Gaziantepspor formasının her yerinde reklam olsun. Arka panomuz dolsun. Buradan gelen (arkasındaki reklam panosunu göstererek) reklamlardan bize para yardımı yapan İddaa'dır. İddaa'dan kulübümüze gelen iddaa severlerin oyun oynaması karşılığında isim hakkı olan bir para var. Onun dışında ekonomik olarak reklam geliri yok."

GAZİANTEPSPOR'DA, KARDEMİR KARABÜKSPOR MAÇI HAZIRLIKLARI

Gaziantepspor, Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında karşılaşacağı Kardemir Karabükspor maçının hazırlıklarını sürdürdü. Kulüpten yapılan açıklamada, Celal Doğan Tesisleri'nde teknik direktör Bülent Uygun yönetiminde gerçekleştirilen antrenman koşu ve egzersizlerle başladı. İdmanın ana bölümünde koordinasyon, pas, minyatür ve yarı alanda çift kale maç yapıldı. Antrenmana tedavisi devam eden Kemal Tokak katılmadı. Kırmızı-siyahlılar, yarın basına kapalı gerçekleştirilecek antrenmanın ardından kampa girecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle