Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlerle ilgili şok iddialar

Süper Lig’de istisnasız her hafta hakem kararları tartışılıyor, yöneticiler, teknik direktörler hatalar olduğu gerekçesiyle serzenişte bulunuyorlar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Diyarbakırspor ve Denizlispor’un bu konudaki çıkışları geride kalan haftaya damgasını vururken, konuyla ilgili olarak Eski FİFA Yardımcı Hakemi Binali Kartal, birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı.

Radyospor’da Özgür Sancar’la Haber Özel Programı’na katılan Kartal, “MHK Başkanı Oğuz Sarvan, babası Muzaffer Sarvan olmasaydı Süper Lig’e hakem olamazdı. MHK üyeleri, meyilli oldukları takımların kazanması yönünde hareket ediyorlar. Diğer takımlar önemli değil mantığı içerisindeler. Sizi MHK Başkanı yapanlar sizden hakem isterler, istenilen atamayı yaparsınız öyle işi götürürsünüz. Şu anda yaşanan tam olarak budur” dedi. 

İşte Binali Kartal’ın sözleri:

HAKEMLER KARARLARINI BİRİLERİNE YARANMAK İÇİN VERİYOR

Futbol Federasyonu yanlış bir MHK oluşturduğu için hakemlere gerekli psikolojik destek ya da eğitim verilmiyor. Hakemlerimiz de işin kolayına kaçmaktalar. Hakemler olayı bilmeden, işin özünü bilmeden, birilerine yaranmak için, ki bu durum MHK’nin çok işine geliyor, kararlar veriyorlar. MHK üyeleri, meyilli oldukları takımların kazanması yönünde hareket ediyorlar. Diğer takımlar önemli değil mantığı içerisindeler.

SARVAN BABASI SAYESİNDE HAKEM OLDU

Bülent Demirlek, Vedat Yüksel gibi arkadaşlarımıza neden görev vermediklerini açıklayamıyorlar. Bu arkadaşlarımızın performansı Oğuz Sarvan’ın hakemliğindeki performansından çok daha iyidir.

Sarvan, babası Muzaffer Sarvan sayesinde Süper Lig hakemi oldu. Hakem camiasını bu hale getirenler şimdi hakem camiasını idare ediyorlar ve Türk futbolu bundan yara alıyor.

Bu durumun düzelmemesinin nedeni de Federasyon üyelerinin ve kurullardaki üyelerin yeterli olmamasıdır.

FUTBOLUN ÜSTÜNDE SİYASETİN GÖLGESİ VAR

Bir kulübümüzün geçmişte başkanlığını yapan birisi şu anda Milli Takımlar sorumlusu…

Şu anki MHK Asbaşkanı bir kulübümüzün kongre üyesi… Bu durumda sorunlar nasıl düzelecek. Diyarbakırspor’a karşı ırkçı tezahüratlar yapılıyor. Tezahüratı yapan taraftarların ait olduğu kulüp sadece para cezası alıyor.

Bir MHK üyesi büyüğümüz, Cem Papila’ya hesap sorabiliyor. Tuttuğu takımın maçındaki yönetimi beğenmediği için…

Siyaset futboldan eline çekecek, insanlar dürüst ve tutarlı olacak.

HAKEMLER ÖZGÜR İRADESİYLE KARAR VEREMİYORLAR

Futbolda böl, parçala yönet sistemi olduğu sürece bu işler zor düzelir. Biraz geriye gidecek olursak Hilmi Ok, MHK’nin başına gelirdi. Doğrusunu yapardı. Çok sürmezdi, her sene gider tekrar gelirdi. Sonrasında Bülent Yavuz, MHK Başkanı oldu.  Yavuz, gelir gelmez “Hakemleri gençleştireceğiz” dedi. Oysa hakemlik gençlikle olmaz. Bülent Yavuz, 4 yıllık görev süresinde kendi kadrosunu kurdu. Alt kümeden aldı bazı hakemleri Süper Lig’e getirdi. Bir adamı bir yere getirirsen istediğini yaptırırsın.

MHK ATAMALARI BAĞIMSIZ YAPMIYOR

Oğuz Sarvan, “Ben kendi ekibimi kuracağım, öyle çalışacağım” diyor. Bu bir futbol takımı değil ki… Üç günde hakem olunmuyor. Siz o arkadaşlarımızı (Bülent Demirlek, Vedat Yüksel) devre dışı bıraktınız; çünkü söz geçiremeyeceğinizi biliyordunuz. Şimdi mevcut arkadaşlarla işi götürürüz diyorlar. Hayır götüremezsiniz. Altını çiziyorum, sizi MHK Başkanı yapanlar sizden hakem isterler, istenilen atamayı yaparsınız öyle işi götürürsünüz. Şu anda yaşanan tam olarak budur.

Şu andaki MHK’yi hangi kulüpler kurmuştur?

DİYARBAKIRSPOR BAŞKANI’NIN YILDIRIM’I ARAMASI MANİDAR

Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, “Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım’ı aradım, ulaşamadım; benimle görüşecek” dedi. Bunlar soru işareti. Demek ki Aziz Yıldırım, daha etkili ki Diyarbakırspor Başkanı Sayın Yıldırım’ı arıyor .

Oysa direkt Federasyon Başkanı Mahmut Özgener’e ulaşabilmesi gerekiyordu.


Bunları da Beğenebilirsiniz