Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Hakemlerin performansı geçen seneden iyi"

Antalya'da düzenlenen UEFA Pro-Lisans Güncelleme kursunda futbol hakemlerinin ilk yarı performanslarına ilişkin açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener, "Bence hakemlerin performansı geçen seneki standarttan daha iyi. Ama maalesef Türkiye'de bazen kulüplerimiz memnun olmayabiliyorlar" dedi.

Salim UZUN / ANTALYA, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Turkcell Süper Lig ve Bank Asya Ligi'nde görev yapan 20 üst düzey teknik direktör için Türkiye'de ilk defa düzenlediği UEFA Pro-Lisans Güncelleme kursu Antalya Titanic Otel'de başladı. Kursa katılan teknik direktörler, 3 aşamadan oluşan kursun sonunda UEFA standartlarına uygun lisans elde ederek UEFA'ya bağlı 53 ülkede görev yapabilecek. UEFA Pro-Lisans Güncelleme kursunun ilk aşamasına 20 teknik direktör katılırken, kurs programlarını Pro-Lisans sahibi teknik direktörler, TFF ve UEFA eğitimcileri verecek.

Kurs öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener, programın 5 Ocak 2010 tarihinie kadar devem edeceğini söyledi. Türkiye'de yapılan eğitim programlarının UEFA standartlarına yükseltilmesi adına bu çalışma içine girdiklerini belirten Güvener, "Türkiye'de yapılacak tüm hakem ve antrenör eğitimleri UEFA'nın denetimi ve standartlarında olacak. Bu kursu bitiren arkadaşlarımız alacakları lisans ile uluslararası maçlarda görev alabilecekler. Belirli bir tarihten sonra Türkiye'de bile ancak bu diploma ile görev yapılabilecek" dedi.

Futbol hakemlerinin ilk yarı performansına ilişkin soruları yanıtlayan Güvener, "Bence hakemlerin performansı geçen seneki standarttan daha iyi. Ama maalesef Türkiye'de bazen kulüplerimiz memnun olmayabiliyorlar. Dünyanın her yerinde de bu böyle. Önemli olan hakemlere bütün bunlara rağmen doğru eğitimi verip, düdük ve bayrakları doğru kullanmalarını sağlamak. Bizde TFF olarak elimizdeki tüm imkanlarla bunu yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Açıklamasında TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının canlı yayın ihalesine ilişkin şartnamenin onaylandığı bilgisini de veren Güvener, "Yönetim Kurulumuz ihale şartnamesini onayladı. Bu onay önce Rekabet Kurulu'na gidecek, oradan görüş alındıktan sonra kurumlara dağıtılacak. Ayın 15'i gibi ihale sonlanmış olur" dedi.

Türkiye'nin Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı ile ilgili sürecin başarılı bir şekilde yönetildiğini kaydeden Güvener, "Türkiye'nin Fransa ve İtalya'yı geçerek 2016'yı elde edeceğine inanıyoruz. Bunun için de hükümetimiz ve devletimiz her türlü desteği veriyor. Şampiyona için yapılacak stadyumlar konusunda çalışmalar devam ediyor. Rakiplerimizin stadyumları da henüz yapılmadı. Biz 3 stadımızı yeniden düzenliyor, 6 tane de yeni stadyum yapıyoruz. Bu konuda devlet garantisi verilecek. Bu bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

UEFA Pro-Lisans Güncelleme kursuna eğitimci olarak katılan A Milli Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Oğuz Çetin, kursun Türk futbolunun gelişmesi adına çok yararlı olacağını söyledi. Eğitim almak üzere kurslara katılan Rıdvan Dilmen ise, "Yetenekli oyuncu olmak artık başarı için yetmiyor. Başarıya eğitimin katkısı da çok büyük. Öğrenmenin yaşı yok. Bu kursun bize çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

KURSA KİMLER KATILDI?

Rıdvan Dilmen, Mesut Bakkal, Nurullah Sağlam, Ziya Doğan, Erdoğan Arıca, Abdullah Avcı, Hikmet Karaman, Giray Bulak, Mustafa Uğur, Ünal Karaman, Raşit Çetiner, Rıza Çalımbay, Samet Aybaba, Ertuğrul Sağlam, Levent Eriş, Osman Özdemir, Tolunay Kafkas, Güvenç Kurtar, Coşkun Demirbakan ve Yücel İldiz.


Bunları da Beğenebilirsiniz