Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlerin kavgası

Türk futbolunun kaderini belirleyenlerin iktidar kavgası, krize dönüştü. MHK’nin maç vermediği pek çok isim, derneğin yönetiminde bulunduğu için büyük sorunlar ortaya çıktı.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
FUTBOL hakemlerinin demokrasi mücadelesi, mahkeme kapısının eşiğine geldi. Hakemlerin koltuk kavgası, tüzük gereği bu ay içinde yapılması gereken dernek genel kurulunu da engelledi. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD); İstanbul, Adana, Kocaeli ve Ordu’daki şube seçimlerinde usulsüzlük olduğu gerekçesi ile genel kurula gidemedi. Türk futboluna adalet dağıtan isimler, adalet dağıtımı konusunda anlaşmazlığa düşünce, çeşitli ihlaller ortaya çıktı. İktidarı ele geçirmeye çalışan taraflar, birbirlerini antidemokratik davranışlarla suçlamaya başladılar ve nihai kararın mahkemede sonuçlanacağını söylediler.

Maç alamazsınız baskısı

Geçen ay içinde önce genel başkan Selçuk Dereli, sonra da yönetim kurulu üyeleri Bülent Yıldırım, Hüseyin Göcek ve Aytekin Durmaz istifa etti. MHK’nin baskısı sonucu bu hakemlerin istifa ettiği öne sürüldü. İstifa etmemeleri halinde maç alamayacakları dile getirildi. Dernek iktidarı, federasyon tarafından kara listeye alınan isimlerin eline geçti. Faal hakem ya da faal gözlemci olmayan eski ünlü isimler, dernek yönetiminde söz sahibi oldu.

Geçen ay 75 ilde seçim yapıldı. Ancak genel merkez yönetimi, 7 şubede usulsüz seçim olduğunu öne sürdü. Isparta, Afyon ve Artvin’de tekrar seçime gidildi. İlk seçimi kazanan kişiler yine koltuğa oturdu. Ancak İstanbul, Kocaeli, Adana ve Ordu, genel merkezin verdiği bir aylık süre içinde seçime gitmedi. Bu şubelerde seçimi kazanan kişiler, genel merkez yetkililerine "hodri meydan" dediler ve dernekler yasası gereği genel merkezin böyle bir yetkisinin bulunmadığını öne sürdüler.


Bunları da Beğenebilirsiniz