« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlerimizin deneyimleri 2 kat arttı

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, TamSaha Dergisi'nin Ocak sayısına verdiği röportajda, "Hakemlerin deneyimi iki kat arttı" dedi.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Sarvan, "Hakemlerin deneyimleri üç yıl öncesiyle karşılaştırıldığında, yaklaşık iki kat artarak 64.4'e ulaşmıştır. Bu sayının ideali 90-95 arasıdır. Sistemdeki ve kadrolardaki istikrar devam ettiği takdirde bu sezon sonunda 71.7, 2011-12 sezonu sonunda 86.2 ve tam iki yıl sonra bu zamanlar 93.5 olacaktır" dedi.

Oğuz Sarvan, şunları söyledi:

"MHK olarak değerlendirme yapmamız gerektiğinde, en uygun yöntemin, hakemleri daha önceki sezonlardaki performanslarıyla karşılaştırmak olduğunu görüyoruz. Bunu en objektif şekilde yapmanın yolu da gözlemci notlarını karşılaştırmaktır.

Gözlemci notlarının standart olmadığı söylenebilir. Ancak son 3 yıldır aynı gözlemcilerin görev yaptığı ve değerlendirme yöntemlerinde bir değişiklik olmadığı dikkate alınmalıdır. Bir başka deyişle, kullanılan terazi hatalı olabilir ama hepsi aynı teraziyle tartılıyor diyebiliriz.

Gözlemci notlarının aynı zamanda kamuoyunun değerlendirmesiyle örtüştüğü de söylenebilir. Haftalık not grafikleri incelendiğinde, gözlemci notlarının düşük olduğu haftalarda kulüplerin de fazla tepki gösterdiği, kamuoyunun da bu yönde yorum yaptığı hatırlanmaktadır.

Son üç yılın ilk yarı haftalık not ortalamaları incelendiğinde, her yıl bir öncekine nazaran not ortalamasının yükseldiği gözlenmektedir.

Bunun nedenlerinden biri, hakemlerin deneyimlerinin artmış olmasıdır. Son üç yılda profesyonel liglerde görev yapan hakem kadrolarında çok az değişiklik olmuştur. Hakem sayısının makul seviyede olması ve eskiye oranla daha çok maça çıkmaları nedeniyle deneyimleri artmıştır.

Hakemlerin deneyimleri üç yıl öncesiyle karşılaştırıldığında, yaklaşık iki kat artarak 64.4'e ulaşmıştır. Bu sayının ideali 90-95 arasıdır. Sistemdeki ve kadrolardaki istikrar devam ettiği taktirde bu sezon sonunda 71.7, 2011-12 sezonu sonunda 86.2 ve tam iki yıl sonra bu zamanlar 93.5 olacaktır.

Aynı kadro, aldığı yoğun ve etkili eğitim ile daha donanımlı hale gelmektedir. Bunların doğal sonucu olarak sahadaki performanslarının her geçen gün artması normal karşılanmalıdır.

Hakemlerin performansıyla ilgili bir başka somut kriter uluslararası müsabakalarda aldıkları görevler ve UEFA sınıflandırmasındaki yerleridir. Üç yıl önce 1. kategoride hakemimiz yoktu, 2. kategoride iki hakemimiz (Selçuk Dereli, Cüneyt Çakır), 3. kategoride üç hakemimiz (Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Hüseyin Göçek) ve 4. kategoride iki hakemimiz (Yunus Yıldırım, Halis Özkahya) vardı. Bugün ise 1. kategoride bir hakemimiz (Cüneyt Çakır), 2. kategoride üç hakemimiz (Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Hüseyin Göçek), 3. kategoride bir hakemimiz (Halis Özkahya), 4. kategoride iki hakemimiz (Yunus Yıldırım, Tolga Özkalfa) var.

Hakemlerimizi istenen düzeye geldiklerini söyleyemeyiz. İki sene sonra sistem olarak ideal koşullara ulaşılmış olacak. Mevcut kadrolardan en iyi verim alınmaya başlayacak. Ancak, daha az hata ile görev yapacak kadrolar için birkaç sene daha beklemek gerekecek.

Bugün görev yapan kadrolar geleneksel yöntemlerle belirlenmiştir. Şu anda yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışmaktadırlar. Gelecek nesil kadrolar daha modern yöntemlerle ve teknoloji kullanarak belirlenecektir.

Bu modern yöntemlerin uygulanmasına 2010 Eylül ayında UEFA tarafından başlanmıştır. Kısa adı CORE olan projeye göre, UEFA'ya üye ülkelerin her birinden bir hakem, iki yardımcı hakem UEFA'nın merkezi Nyon'a iki haftalığına davet edilmektedir. Her kampa 8 ülkeden hakem ve yardımcılar katılmaktadır. Bu 15 günlük kamp sırasında temel sağlık testleri, fiziksel testler, temel teorik dersler, saha uygulamaları yapılmakta ve hakemler ikişer maç yönetmektedir. Saha uygulamaları ve yönetilen maçlar ikişer kamera ile kaydedilmektedir. Kameralardan biri pilot kamera olarak çekim yaparken, diğer kamera sadece hakeme odaklanmaktadır. Saha uygulamaları ve maçlardan sonra her hakemin görüntüleri üzerinden ayrı ayrı analiz yapılmaktadır. Bu süreç içinde hakemler güçlü taraflarını ve gelişmesi gereken yönlerini tespit etmekte ve bir sonraki kampa kadar bu konularda özel olarak çalışmaktadır. İkinci gelişlerinde aradaki gelişmeyi tespit için gözlemler yapılacaktır. Bu uygulama sayesinde hem hakemlere temel bilgiler ve yöntemler verilmekte hem de geleceğin hakemlerini tespit etmek için bir gözlem yapılmaktadır.


Bunları da Beğenebilirsiniz