« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemleri eğitelim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Anadolu Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Prof.Dr.Fethi Heper, Açık Öğretim Fakültesi aracılığıyla Türkiye'deki yaklaşık 8000 hakemi eğitebileceklerini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.Fethi Heper, Açık Öğretim Fakültesi(AÖF) aracılığıyla Türkiye'deki yaklaşık 8000 futbol hakemine eğitim vermeye hazır olduklarını söyledi.

Prof.Dr.Heper, yaptığı açıklamada hakemlerin 1 haftalık eğitimden sonra belirli statüye ulaşıp futbol maçlarını yönettiklerini belirtti ve şunları söyledi:

‘‘Geçen hafta Eskişehir'de Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği'nin kongresi yapıldı ve genel merkezlerinin yeni binası açıldı. Ben dernek açılışında hakemlere Açık Öğretim Fakültesi aracılığıyla eğitim verme teklifinde bulundum. Türkiye'deki yaklaşık 8000 hakemi bir araya getirmek mümkün değil. Biz AÖF aracılığıyla hakemlerin ayağına gidebiliriz. Hakemlere pskiloloji, sosyoloji gibi dersler verilebilir. Çünkü bu bir toplumsal olaydır. Ayrıca tecrübeli hakemlerimizin konuşmaları ve ders vermeleri için programlar hazırlanabilinir. TRT 4 Televizyonu eğitim kanalıdır. Açık Öğretim Fakültemiz hakemler için bu kanaldan yayınlar yapabilir, eğitici kitapları da üniversitemiz hazırlar. FIFA kokartlı hakemlerimizin mutlaka yabancı dil bilmeleri gerekir. Onlar için de ayrı bir program uygulayabiliriz.’’Bunları da Beğenebilirsiniz