« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlere kuruş yok

Futbol Federasyonu, ligin ilk dört haftasında oynanan karşılaşmalarda görev yapan hakemlere henüz en ufak bir ödeme yapmadı. Her türlü harcamaları kendi ceplerinden yapan hakemlerin tamamına yakını kredi kartına sığındı.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
HAKEMLER cepten yiyor. Süper Lig'de görev yapan hakemler, 4 hafta geçmesine rağmen henüz tek kuruş para alamadı. Futbol Federasyonu, ligin ilk dört haftasında görevli olan hakemlere, "zam, henüz belirlenmedi" gerekçesiyle ödeme yapmadı. Yol, yemek ve otel ücretleri başta olmak üzere her türlü harcamaları, kendi ceplerinden yapan hakemlerin tamamına yakını kredi kartlarına sığındı.

Faal Futbol Hakemleri Derneği'nin "yüzde 25 zam isteriz" şeklindeki isteği sonrası henüz zam oranını belirleyemeyen federasyon, bu ihmalkarlığı yüzünden hakemleri çok zor durumda bıraktı.

Derneğin talebinin üzerinden yaklaşık 50 gün geçmesine rağmen yönetimde konuyu ele alamayan federasyon, zam belirlenmediği için de ana para ödemelerini dahi yapamadı.

Görev alan hakemler de bu doğrultuda maç tazminatlarını ve harcırahlarını kendi cebinden yaptı.

Alacak 4 milyar

Bir bakıma fazla maç alan hakemler, fazla borçlanmış oldu. Genelde iki ya da üç maç görev yapan hakemler, federasyondan yaklaşık 4'er milyar lira alacaklı duruma geldi. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ufuk Özerten ile Dernek Başkanı Mustafa Çulcu, bu sorunun giderilmesi için yoğun temasa geçti.

Bunları da Beğenebilirsiniz