Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemlere kimse dokunamaz

Futbolcuların Avrupa maçlarında farklı, Türkiye’de farklı davrandıklarını belirten Zekeriya Alp, oyuncuların hakeme müdahalesine asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SÜPER Kupa maçında Galatasaraylı futbolcu Engin Baytar’ın hakem Cüneyt Çakır’a yönelik fiziki müdahalesine bir tepki de MHK Başkanı Zekeriya Alp’ten geldi... Süper Lig’de yeni sezon maçları öncesi MHK Üyesi Zihni Aksoy’la birlikte basın toplantısı düzenleyen Alp, “Hakeme fiziki temasa asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Avrupa’da dikkat ediyorlar
Futbolcular ile kenar yönetimlerin Avrupa maçlarında gösterdikleri tavır ve tutumları Türkiye’deki maçlarda sergilemediğini vurgulayan MHK Başkanı şunları söyledi: “Dikkat ederseniz yurt dışında, Avrupa kupalarında maç oynayan takımların oyuncuları, o karşılaşmaların hakemlerine karşı en ufak bir harekette bulunmuyorlar. Türkiye’de Türk hakemlerinin yönettiği maçlarda ise farklı davranıyorlar. Medyanın bunu işlemesini, bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz. Eğer futbolcuları bu şekilde yönlendirebilirsek, hakemlere karşı alacakları tavırların değişeceği yönünde ümitleneceğiz. Aynı sorumluluğu kenar yönetimlerinden de bekliyoruz.“

Onlardan rol modelleri çıkaralım

Hakemler olmadan futbolun oynanamayacağını ve bu güzel oyunun olmayacağını söyleyen MHK Başkanı, şu ifadeleri kullandı: “Aksi halde futbolun paydaşları olarak bizler de bir arada olamayız. Hakemleri yerden yere vuracağımıza, onlardan rol modeller çıkaralım. Büyürken futbolcu olmak isteyen çocuklar, Cüneyt Çakır da olmak istesinler. Ülke olarak değerlerimizi koruyalım. Yok etmek için ekstra güç sarf etmeyelim, onlara sahip çıkalım. Türk ulusunun ismini tüm Avrupa’ya duyuran bu gurura, hakemimize yapılan son hareketi bize kimse anlatamaz. Bu durum, oyuncunun kendisini bir anlık kaybetmesiyle açıklanamaz. Bir futbolcunun bir hakeme fiziki temasa yeltenmesine asla ve asla müsaade etmeyeceğimizi bilmenizi isterim.”

Ekstra yardımcı yeni sezonda yok

? Alp, Süper Kupa maçında görev verilerek Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ekstra yardımcı hakem uygulamasının yeni sezonda da olmayacağını aktardı. Süper Kupa maçında kulüplerden ve TFF’den gelen istek üzerine böyle bir uygulamaya gittiklerini ifade eden MHK Başkanı, “Bunun uygulanabilmesi için sürece ihtiyaç var. Belki önümüzdeki sezon uygulamaya geçebiliriz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler