« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemler sınıf geçti

MHK Başkanı Oğuz Sarvan, 32 üst klasman hakemiyle gerçekleştirdiği toplantıda Süper Lig’in ilk 6 haftalık dönemini değerlendirdi. Hakemleri başarılı bulduklarını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK), 32 üst klasman hakemiyle gerçekleştirdiği toplantıda Süper Lig’in ilk 6 haftalık dönemini değerlendirdi. Hakemleri ilk 6 haftalık bölümdeki yönetimleri nedeniyle genel olarak başarılı bulduklarını açıklayan MHK Başkanı Oğuz Sarvan, üzerinde durulması gereken bazı konuların da olduğunu bildirdi. Ligde ilk 6 haftayla ilgili sarı ve kırmızı kart istatistiklerini de aktaran Sarvan, hakemlerin toplam 226 sarı, 23 kırmızı kart çıkardığını bildirdi.

Oğuz Sarvan, hakem hatalarının bundan sonra da olabileceğini ifade ederek, "Ancak bizim tek isteğimiz, herkesin hakemin hatayı kendisinin yaptığına inanması, bunların yönlendirilmediğine inanmasıdır" dedi. Sarvan şöyle konuştu: "Maçlardan önce özellikle. Maç tayinlerini federasyondan yetkili arkadaşlar tebliğ ediyor. Başarı dilemek için dahi hiç kimseyi arayıp bir şey söylemiyoruz. Amaç, maça çok rahat çıkmaları."

Eşit davranıyoruz

Bir konuda medyaya seslenmek istediğini ifade eden Sarvan, bir hafta hata yapan bir hakemin bir sonraki hafta bir maça atanmasının eleştirilmesinin yerinde olmadığını kaydederek şöyle konuştu: "Hakem arkadaşlarımızın bize söylediği, bizim de yaşadığımız tecrübeler var. Bir hakem 6 hafta dinlendikten sonra 7. hafta hakemliğe daha iyi şartlarda başlamıyor. Bir hakem bir hafta hata yaptı. Ertesi hafta maç verildi yine hata yaptı. 3. hafta yine maça gidiyorsa burada eleştiriyi kabul ederiz. Hakemleri biraz da futbolcular gibi görüyoruz" Başkan hakem eğitimi konusunda Beşiktaş ve Trabzonspor’un haksız davrandığını açıkladı. Hakem atamaları konusunda kulüp ve hakem arasında denge kurmaya çalıştıklarını da belirtti.

Yıldırım-Özkahya FIFA listesinde

 MERKEZ Hakem Komitesi Başkanı Oğuz Sarvan, hakemler Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya’nın FIFA listesine alındığını açıkladı. FIFA’ya bu yıl iki yeni isim bildirmek durumunda olduklarını anlatan Sarvan, gerek UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, UEFA ve FIFA Hakem Komitesi ile yaptıkları görüşmeler neticesinde geçen yılki performanslara bakarak Bünyamin Gezer, Kamil Abitoğlu, Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya isimlerini belirlediklerini, bu dört isimden de Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya’da karar kıldıklarını kaydetti.

Sarvan
, "Bu arkadaşların seçilmesi, diğerlerine nazaran hakemliklerinin farklı olduğundan değil, bu tercih UEFA’nın şartlarının bizimkinden farklı olması nedeniyle. Yönettikleri maçlarda daha çok ön plana çıktı" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz