« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemler lige hazır

Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Metin Şahin, yeni sezon öncesinde tüm takımlara başarılar dileyerek, hakemlerin sezona hazır olduklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Beko Basketbol Ligi ve hakemlerle ilgili soruları yanıtlayan Şahin, Spor Toto Türkiye Kupası eleme grubu maçlarında ve Cumhurbaşkanlığı kupası maçlarında 38 hakemin tamamının görev aldığını belirterek, “Spor Toto Türkiye Kupası eleme grubu maçları ve Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı gösterdi ki, sezon başı olmasına karşın hakemlerimiz iyi bir başlangıç yaptı. Tüm hakem arkadaşlarımız, sezona hazırlanarak geliyor. Federasyon olarak düzenlediğimiz seminerler de yoğun geçiyor. Geçen sezon gözden kaçan hataları tek tek konuşuyoruz. Sonuç olarak hakemlerimizin başlangıç performanslarından çok memnunuz” diye konuştu.

FIBA'nın aldığı yeni kararların Beko Basketbol Ligi'nde de uygulanmaya başlandığını ifade eden Metin Şahin, şöyle devam etti:
“FIBA'nın tüm hakem ve antrenörler için düzenlediği eğitime, bizim hakemlerimiz de katıldı. Biz de yeni kararları ligimizde uygulamaya başladık. Lig her zaman takımlar için yeni umut demektir. İyi derece elde etmeyi hedeflerler ve bu doğrultuda takıma takviye yaparlar. Spor Toto Türkiye Kupası eleme grubu maçlarında sürpriz sonuçlar alındı. Favori olarak gösterilen takımlar kaybederken, hazır olup olmadıkları merakla beklenen takımlar kazandı. Bu da takımların lige ne kadar hazır olduklarının en açık göstergesi oldu.”

NBA'de yaşanan lokavt süreci

MHK Başkanı Şahin, Galatasaray'ın da Avrupa Ligi'nde mücadele edecek olmasının, Türkiye'nin uluslararası arenada temsil gücünü artırdığını vurgulayarak, bu katılımın sponsor ve seyirci kazanımı açısından önemli olduğunu dile getirdi.

NBA'de yaşanan lokavt sürecinin devam ettiğini de hatırlatan Şahin, “Yaşanan sürecin yansımaları, ligimize de etki ediyor. Gerek Türk, gerekse de yabancı birçok önemli oyuncu ligimizde forma giyecek. İyi ve çekişmeli bir sezon bizi bekliyor. Bu noktada hakemlerimizin performansları da önem kazanıyor. Hakem arkadaşlarımız mutlaka hata yapacaklar, bu işin doğasında var. Bizim hedefimiz ise hataları en aza indirmek olacak. Hakemlerimizin hepsi çok yetenekli, eğitimli ve yetişmiş isimler. Aramıza yeni katılan isimlerin de başarılı performans sergileyeceklerine inancımız tam. Kaliteli bir sezon bizi bekliyor. Tüm takımlarımıza ve hakemlerimize başarılı bir sezon diliyorum” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz