Spor Hakemler de mal beyanı versin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakemler de mal beyanı versin

Bayatlı, "Sadece bizde değil dünyada hakemler yeterli eğitime sahip değil. Sporcu, yönetici, hakem ve seyircinin eğitimi yoksa, sporda şiddet olaylarının önüne geçemeyiz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil, dünyadaki hakemler mal beyanı vermeli" dedi.

TÜRKİYE Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) Genel Kurulu'nda yeniden başkanlığa seçilen Togay Bayatlı, Türkiye'nin olimpiyata ev sahipliği için topyekün bir hareket içine girmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın en etkili 55. spor adamı olarak seçilen Bayatlı, Türkiye'de sporu masaya yatırdı. Türkiye'de spor sahalarındaki şiddetin önce futbolcudan başlayacak bir eğitim programıyla aşılabileceğini ifade ederken, sadece Türkiye'dekilerin değil, dünyadaki hakemlerin‘Mal beyanı’ vermesi gerekti ğini belirtti.

* Komitenin İstanbul’un olimpiyata ev sahipliği konusunda avantaj elde edebilmesi için ne yapması gerekiyor?

Malesef bu hedefe ulaşmak için olimpiyat ve olimpizmi anlayan bir kurum gerekiyor. Her seferinde değişen siyasi yapılanma yüzünden yeni gelen bakana, valiye, belediye başkanına bu düşünce anlatılmak zorunda kalınıyor. Ancak bugün artık Atina Olimpiyatı'nı gördükten sonra herkes olimpiyat düzenlemenin önemini anlamış durumda.

Doğrudan cehalet

* Atatürk Olimpiyat Stadı’ndan hedeflenen ölçüde yararlanılabiliyor mu, bu yönde ne yapılması gerekiyor?

Olimpiyat Stadı bir imtihan yaşıyor. Bu stada medya büyük haksızlık yaptı. Dünya'nın her yerinde olimpiyat statlarında futbol oynanır. Juventus’un oynadığı Delle Alpi, Roma’nın, B.Münih'in, Stuttgart’ın maçlarını oynadığı statlar hep olimpiyat statlarıdır. Bana göre stat için yapılan‘Dağ başında’ değerlendirmesi de yanlış.

* Son dönemde teşvik ve şike iddiaları gündeme getiriliyor, ancak daha sonra soruşturma başlayınca ifadeler değişiyor. Bu neden kaynaklanıyor?

Bu doğrudan doğruya cehalet. Önce futbolcu ve yöneticiden başlayarak sportmenlik dersi vermek gerekiyor. Bu şekilde hareketlerde bulunan kişiler, ne yönetici ne de sporcu olarak kulüplere sokulmamalı. Tedbirler alınmalı. Bu anlamda en önemli unsurlardan biri hakemler. Onlar da yeterli eğitime sahip değil. Sadece bizde değil dünyada hakemler yeterli eğitime sahip değil. Sporcu, yönetici, hakem ve seyircinin eğitimi yoksa, bu olayların önüne geçemeyiz.

Hakemler konusunda bir şey daha söylemek istiyorum. MHK Başkanı Sabri Çelik, TSYD Semineri'nde‘Ben önerimiyorum, her hakem servet beyanında bulunsun’ dedi. Ben de şimdi öneriyorum; bütün dünyadaki hakemler servet beyanında bulunsun.

Gençlere destek şart

* Türk hakemleri sürekli bombardıman altında bunun nasıl önüne geçilebilir?

Hakem yapamayacağı işi yapmaya kalkışmayacak. Bir de genç hakemleri kritik maçlara vermemek lazım, yükünü kaldıramıyorlar. Sahadaki futbolcunun yaşı 29-30, hakemin yaşı 22. Olmaz böyle şey. Genç hakemlere böyle yüklenmemek lazım. Onları ağır ağır kullanarak destek vererek bir yerlere çıkarmalı.

* Sporda şiddetin önüne geçmek için ne yapmalıyız? TMOK bu yönde bir çalışma yapmayı düşünüyor mu?

TMOK’un daha gençlere yönelik, ilkokul 4-5 sınıfları kapsayan bir çalışması var. Bu uzun vadeli bir çalışma. Ancak bugün şiddeti yapanları eğitmek mümkün değil. Bu yüzden önce futbolcunun eğitilmesi lazım. Hakemler yanlış karar verir, futbolcular tiyatro oynarsa bu iş olmaz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle