Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemler can yakmaya başladı

Fenerbahçe-Bursa ve Eskişehir-Galatasaray maçında yaşanan hakem hataları sonucu Süper Lig’in görüntüsü değişti. İki karşılaşmanın hakemi de dinlendirilecek.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
SÜPER Lig’de 8. haftaya hakemler damga vurdu. Eskişehirspor-Galatasaray maçının kaderini, hakemler belirledi. Yardımcı hakemler Erhan Sönmez ve Süleyman Özay, kritik pozisyonlarda gerekli uyarıyı yapamayınca hakem Fırat Aydınus da maçın skoru ile oynadı.

Milan Baros’un attığı gol öncesi topun elle düzeltilmesini göremeyen kıdemli yardımcı hakem Erhan Sönmez ile Youla’nın ikinci golü öncesi ofsaytı belirleyemeyen kıdemsiz yardımcı hakem Süleyman Özay, Merkez Hakem Kurulu tarafından ligin ilk yarısının sonuna kadar dinlendirilecek. Kurul, Ümit’in kendi kalesine attığı gol öncesi hatalı bayrak kaldıran Süleyman Özay’ı kara listeye de aldı. Orta hakem Fırat Aydınus ise kısa bir süre kızağa çekilecek.

Fenerbahçe-Bursaspor maçında büyük hatalara imza atan Tolga Özkalfa ise MHK’nin büyük tepkisini çekti. Özkalfa’nın, Edu’nun yüzüne fırlattığı topa, sarı kart göstermesi şaşkınlık yarattı. Bu hareketi, hakem kişiliğine yönelik bir saldırı olarak niteleyen Merkez Hakem Kurulu, kırmızı kartını çıkartamayan Özkalfa’ya ligin ilk yarısının sonuna kadar Süper Lig’de görev vermeyecek.

60 metreden gördü 6 metreden göremedi

ESKİŞEHİRSPOR-Galatasaray maçında Milan Baros’un attığı gol öncesi topun elle oynanmasını göremeyen yardımcı hakem Erhan Sönmez’in, 6 yıl önce Ali Sami Yen Stadı’nda oynanan G.Saray-Adanaspor maçında Ümit Karan’ın elle attığı golü, 60 metreden görüp iptal ettiği ortaya çıktı. 2-2 biten maç sonrası Ümit, "Hakem doğru karar verdi. Topa elimle vurdum" demişti. Uzak tarafta bulunmasına büyük bir sorumluluk alarak golü iptal ettirme cesaretini gösteren Erhan Sönmez, o dönem MHK’den de övgü almıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz