« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemler çaktı

Basketbolda 4 FIBA aday adayı ön değerlendirmeye tabi tutuldu. İngilizceden seviyeye takıldı. Adaylara yetersiz olduklarına dair yazı gönderildi, durumlarını yükseltmeleri için nisan ayına kadar süre verildi.

Ayhan GÜNER
SON GÜNCELLEME
BELKİ dünyada en zor mesleklerin başında geliyor hakemlik. Açıkca söylemek gerekirse kimseye yaranamazlar çaldıkları düdüklerle. Bu ağır sorumluluk için bir çok test ve imtihana girerler.

İşte bu olaylar ışığında basketbolda da FIBA listesine girecek hakemlerimiz ön bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Özellikle lisans konusunda hayal kırıklığı yaşandı. FIBA listesine girecek 4 aday adayının İngilizcesi SOS verdi.

4 aday arasında Merkez Hakem Komitesi Başkanı Aydemir Ekti'nin oğlu Aytuğ Ekti'nin de olması, ön seviye testini ilginç bir hale getirdi.

Kurul yaptığı inceleme sonrası 4 adaya nisan ayına kadar süre verdi. Adaylara yollanan yazıda yetersiz oldukları, nisana kadar hazırlanmaları ve lisan seviyelerini yükseltmeleri istendi.

8-15.3 maddesine göre yapılan ön değerlendirmede yaşanan hayal kırıklığı sonrası MHK kolları sıvadı.

Ya hep ya hiç

26-30 Mayıs tarihlerinde FIBA'nın Türkiye'de yapacağı FIFA hakem imtihanı öncesi MHK yetkilileri Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek hakemleri hazırlamak için düğmeye bastı.

Nisan ayında yapılacak son değerlendirme sonrası elde edilecek sonuca göre FIBA'ya bir yazı yazılacak. Ya, "Bizde bu seviyede hakem yok" denilecek, ya 4 aday adayı veya başarılı olanlar Türkiye'nin yeni gözdeleri olacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler