« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemler böyle düşünüyor

Turkcell Süper Ligi'nde görev yapan hakemlere göre, vatandaş, hakemlerin “rüşvet aldığını”, Türkiye Futbol Federasyonu “taraftar ve yöneticilerden etkilendiklerini”, MHK “verilen şansları iyi değerlendiremediklerini”, medya da “çete oluşturduklarını” düşünüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından Turkcell Süper Ligi hakemlerine yönelik verilen ara seminerde, Ali Atıf Bir, hakemlere iletişimin önemini anlattı.

Hakemlere interaktif eğitim veren Bir, Türkiye'de ikiyüzlü bir iletişim yaşandığını ve yüzüne gülen birinin arkanı döndüğün an aleyhine konuştuğunu söyledi.

Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakçı ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ufuk Özerten'in de dinlediği seminerde Bir, hakemlere, vatandaşın, Türkiye Futbol Federasyonu'nun, MHK'nin, ailelerinin ve medyanın kendileriyle ilgili ne düşündüklerini sordu.

'VATANDAŞ RÜŞVET ALDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYOR'

Bunun üzerine hakemler, vatandaşların “hakemlerin rüşvet yediklerine, bahis oynadıklarına, tuttukları takıma haksızlık ettiklerine, taraflı olduklarına, baskılardan etkilendiklerine, üç büyükleri koruduklarına inandıkları” yönünde görüş belirttiler.

Hakemler, Türkiye Futbol Federasyonu'nun, hakemlerin “takım, taraftar ve yöneticilerden etkilendiklerini”, “federasyonun başarısını hakemlerin başarısına endekslendiğini” ve “hakemlerin hata yaptığını” düşündüklerini ifade ettiler.

'İLETİŞİM KOPUK'

Hakemler, MHK'nın, hakemlerle ilgili olarak “hata yaptıkları, ama bunların kasıtlı olmadığı, çalışmalarının karşılığını alamadıkları, aralarında iletişim eksikliği ve sevgisizlik bulunduğu ve kendilerine verilen şansı iyi kullanamadığı” şeklinde düşüncelere sahip olduklarını dile getirdiler.

Ailelerinin “hakemlerin desteğe ihtiyacı olduğuna, haksızlığa uğradığına ve yıpratıldığına” inandığını dile getiren hakemler medyanın kendileriyle ilgili “baskılardan etkilendiklerine, kasıtlı hata yaptıklarına, tarafsız olmadıklarına, üç büyüklerden birini tuttuklarına, çete oluşturduklarına, cesur olmadıklarına” inandığını söylediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz