« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakemin adı La Liga’da var

Fırat Aydınus, bu sezon 70 bin 600 lira ile Türkiye’nin en çok kazanan hakemleri sıralamasında başı çekerken Avrupa’da bu listenin tepesinde 407 bin liralık kazancıyla İspanyol Carlos Velasco Carballo yer alıyor.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

MODERN futbolun en önemli unsurlarından biri artık hakemler...Özellikle Türkiye’de spor programlarının ana unsuru, verdikleri ve vermedikleri kararlarla hep hakemler olmaya başladı. Türkiye’de hakemler eleştirilirken, Avrupa’daki meslektaşlarının çok gerisinde oldukları belirtiliyor. Peki, Türkiye’deki hakem şartları ile Avrupa’daki hakem şartları birbirine ne kadar yakın? Bütün rakamlar incelendiğinde Türkiye’deki hakemlerin, Avrupalı meslektaşlarıyla aralarında ekonomik olarak bir uçurum olduğu ortaya çıkıyor.

Hakemin adı La Liga’da var

DÖRT LİGDE DE MAAŞ VAR

AVRUPA’nın en önemli 4 liginde hakemlerin maaşlarının olması ülkemizle aradaki en temel fark. Hakemlerin en çok kazandığı ülke ise İspanya. La Liga’da hakemler 490 ile 540 bin lira maaşın yanı sıra 16 bin lira da maç maçı ücret alıyor.
Bu rakamlar İtalya Serie A’da 406 bin ve 9 bin 200’e, Almanya Bundesliga’da 207-325 bin ile 9 bin 800’e, İngiltere Premier League’de ise 150-160 bin ile 5 bin 200 liraya geriliyor.
Bir Süper Lig hakemi maç başına 5 bin 750 lira alırken kazanç lideri 70 bin 600 lira ile Fırat Aydınus. Avrupa’nın en zengin hakemi ise La Liga’dan Carlos Velasco Carballo oldu.

Hakemin adı La Liga’da var


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler