« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakeme kız yok

Prof. Dr. Ali Atıf Bir, esprileriyle hakem seminerine damgasını vurdu. Fıkralarıyla herkesi kahkahaya boğdu. Bir hakemin, "Ailem evde kaldığımı düşünüyor" sözlerine verdiği cevap ise salonu gülmekten kırdı-geçirdi.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
SEZON boyunca eleştirilerden bunalan, yedikleri küfürden illallah diyen hakemler Kemer’de Hürriyet yazarı Prof. Dr. Ali Atıf Bir sayesinde o karmaşık duygularından kurtuldu. Hakem seminerinin ilk gününe imza atan Bir, son derece esprili üslubu ile hakemleri adeta başka bir dünyaya taşıdı. Sıkıntılardan kurtardı, yüzlerinde adeta gülücükler açtırdı.

Kendinize güvenin

İletişimin Büyüsü konulu seminer veren Bir, değişik yaklaşımları ile de bol bol altış topladı. Hakemlere "Sakin, dinamik, uyumlu, cesur, açık, özgüven sahibi ve odaklanmış" olmaları gerektiğini belirten Bir, "Sorunları çözmek için çerçeveyi değiştirmelisiniz. Zihninizi kontrol altında tutmayı bilmelisiniz. Kendinize ve aklınıza güvenin" dedi. Freud’e göre düşünce ve eylemlerin temelinde seks yattığını belirten Ali Atıf Bir, "Yani ben seks için hocalık, Bıçakcı da seks için federasyon başkanlığı yapıyor. Öyle değil mi sayın Bıçakcı" şeklinde sorusuna Bıçakcı, "Freud öyle diyorsa doğrudur" dedi. Hakemlerle interaktif iletişimde bulunan Bir, sohbet sırasında bir hakemin esprili olarak "Ailem benim evde kaldığımı düşünüyor" şeklindeki sözleri sonrası "İ... olduğunuz için tabii size kız vermezler" esprisi ile karşılık verdi. Hakemlerin kendi aralarında konuşması üzerine Bir, "Hakemliğinize güvenmeyin. Buranın asıl hakemi benim. Kırmızı kartı tereddütsüz çıkartırım" diye konuştu.

Carlos hakemler

Ali Atıf Bir’in
horoz fıkrası seminere damgasını vurdu. Sekste uluslararası alanda başarılı olan Carlos adındaki bir horozun, Türkiye’de de aynı performansı sergilemek için yaptığı gösterinin son aşamasında ölmesi üzerine herkesin "i.. Carlos" şeklinde bağırdığını anlatan Bir, hakemlerin hak etmedikleri eleştirileri aldıklarını dile getirdi. Yoğun alkış alan bu fıkra sonrası hakemlerin önemli bölümü birbirine "Ne haber Carlos" şeklinde hitap etmeye başladı. FIFA kokartlı hakemlerin diğer hakemlere "Sizler Carlos’sunuz. Bizler ise Roberto Carlos" esprisi dikkati çekti.

Rüşvet alıyorlar

Ali Atıf Bir
’en soruları karşısında birbirinden ilginç yaklaşımlarda bulunan hakemler, Bir’in "Sizce, kamuoyu hakemler için ne düşünüyor" sorusuna şu yanıt verdi: "Hakemler taraflı. Büyük takımlardan etkileniyorlar. Üç büyük takım korunuyor. Her hakemin bir takımı var. Kendi tuttukları takımın lehine düdük çalıyorlar. Rüşvet yiyorlar. Rahatlıkla baskı altına alınırlar. Futbolu bilmiyorlar. Çok para alıyorlar"

Bir
’in, "Niçin hakemlik yapıyorsunuz" sorusuna hakemler , "Şöhret olmak, para kazanmak, spor yapmak, ülkemi temsil etmek, adalet dağıtmak için" şeklinde yanıt verdi.

FREUD DİYORSA DOĞRU

Bir, "Yani ben seks için hocalık, Bıçakcı da seks için federasyon başkanlığı yapıyor. Öyle değil mi sayın Bıçakcı, sorusuna Bıçakcı, "Freud öyle diyorsa doğrudur" dedi.

NESELİ DAKİKALAR

Ali Atıf Bir’in espirilerine gülen hakemler, şöhret olmak için, para kazanmak için, seyahat etmek için, adalet dağıtmak için hakem olduklarını da Bir’e söylediler.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.