Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakeme bir fiske vuran hapse girmeli

TBMM’deki Sporda Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda konuşan FIFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım ve Kuddusi Müftüoğlu, kulüp yöneticilerini ve yorumculuk yapan eski hakemleri şikayet ettiler.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FIFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım ve Kuddusi Müftüoğlu, dün TBMM Sporda Şiddeti ve Spor Kulüplerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, kulüp yöneticilerini şikayet edip ilginç sözler sarfettiler.

Çakır: Birilerinin
“Biz hiç kimsenin yöneticiliğini bitiremiyorsak, teknik adamlığına son veremiyorsak, onlar da bir maçtan sonra bizim düdüğümüzü asmamalılar. Amatör kümelerde, her hafta bir hakem dayak yiyor. Bunları münferit olay olarak görürsek, dayak yemeye devam edeceğiz. Bunlara dur demek için ağır cezalar vermeliyiz, gerekirse bu hapis cezası olmalı. Hakeme bir fiske vuran, gerekirse hapse girmeli. Birilerinin canı yanmalı ki doğruya ulaşalım.”

Yıldırım:
“Eski hakemlerin sorumsuz yorumları ve yöneticilerin sorumsuz açıklamaları bizi hedef haline getiriyor. İngiltere örneğinde olduğu gibi ilk 24 saat, maçla ilgili hakem kararına ilişkin değerlendirme yapmayı yasaklayabiliriz. Hakemlerden beklenilen ‘peygamberlik’ gibi bir şey. Onlara göre hakem, hem şiddeti hissedecek hem kaynağını bilecek hem de müdahil olacak.”

Müftüoğlu:
“Hakemler yalnız insanlar. Yanımızda ailemiz, çevremizdeki birkaç kişi oluyor. Federasyon da hakemlerin bir an yanında oluyor, sonra yine hakemler yalnızlığa devam ediyor. Spor yöneticileri, biz hakemler kadar eğitimli veya kriteri olsa, sanıyorum şiddet noktasında bayağı yol katederiz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz