« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Hakeme baskı hata yaptırıyor'

Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Ufuk Özerten, dünyanın hiçbir yerinde hakemlerin Türkiye'deki kadar acımasızca eleştirilmediğini belirterek, ”Hakemlerimiz aşırı baskı altında kalıyor ve hata yapıyorlar” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından Antalya'nın Kemer İlçesi'nde düzenlediği “43. Yıl Sporun Zirvesi” seminerinde, 2. gündeki “Hakemler ve Yorumcular Futbolu Tartışıyor” konulu panelde MHK Başkanı Ufuk Özerten, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Mustafa Çulcu ile futbol yorumcuları Rıdvan Dilmen ve Erman Toroğlu konuştu.

Özerten, hakem hatalarının en aza indirilmesi için teknolojinin kullanılmasına FIFA gibi kendisinin de karşı olduğunu belirterek, ”Hatalar kesinlikle kasıt unsuru taşımıyor. Hakemlerin insan olduğunu da hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Hakemlerimiz aşırı baskı altında kalıyor ve hata yapıyorlar. Maç yönetecek hakemlere (Hiç kimseye diyet borcunuz yok. Biz sizin arkanızdayız) diyerek motive ediyoruz” diye konuştu.

Hakemlerin yürekli insanlar olduğuna dikkati çeken Ufuk Özerten, düdük ve bayrağa iş gelince hakemlerin hata yaptığını söyledi.

Başkan Özerten, Türk hakemliğine güveninin sürdüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Hakemler yüreksiz de değil, zekasız da değil. Hakemlere (takım ne olursa olsun, sen adil bir maç yönet) diyoruz. Bir hakemin klasmanında en az 15 maç yönetmesi lazım. Bazı istisnalar dışında herkese eşit mesafede olduk.”


TFFHGD Başkanı Mustafa Çulcu da panelde yaptığı konuşmada, kendilerini yönetecek kişileri kendi içlerinden seçemedikleri için o ayıbı taşıdıklarını kaydetti. Genç hakemlerin eleştirilerden etkilendiğini, hatta onları olumsuzluğa yönelttiğini vurgulayan Çulcu, “Bir toplum kendisini yönetecek bir kişiyi oraya getiremiyorsa, bu olay o camianın ayıbıdır. Bu ayıp bizim ayıbımızdır. Ufuk Özerten, hakemlikten gelmediği için bu işi yapamadığını düşünüyorum” dedi.

Başkan Çulcu, yapıya güvenilirliğin az olduğunu vurgulayarak, ”Hakem hataları her zaman olacaktır. Hakemlerin politikayla işi yok. MHK Başkanı Gençlerbirliği Kulübü delegesi. Bizi politika bağlamaz, hizmet bağlar” dedi.

Camianın yukarıdaki 8-9 maçla kendini avuttuğunu ifade eden Çulcu, aşağıda neler olduğunu kimsenin bilmediğini de sözlerine ekledi.

Futbol yorumcularından Rıdvan Dilmen de antrenörlerin görüş açılarının değişmesi gerektiğini ve 4. hakem ile antrenörler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini istedi.

Türkiye'de hakemlerle ilgili güven sorunu bulunduğunu ifade eden Dilmen, “Güvenirlik açısından tek isim çıkar o da Serdar Tatlı. Hakemlerin seçimlerle ilgilenmediği zaman daha başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.

Diğer yorumcu Erman Toroğlu ise hakem grubunun işlerini iyi yapmadığını belirterek, “İşlerini iyi yapsalardı Ufuk Özerten'in burada ne işi vardı. Kulüpler MHK'nın içine adam sokmaya çalışıyor. Dikdörtgen içinde kurallar herkese aynı olsun” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler