« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakem sağlığı

Prof. Dr. Burhan USLU
SON GÜNCELLEME
Son haftalarda hep hakemler gündemde... Hemen herkes her gün onları tenkit ediyor, suçluyor, hatta fiili saldırıda bulunuyor. Acaba onlar açısından durum nasıl? Onlar her hava şartında ve her türlü sahada maçları yönetmek için çabalıyorlar. En az futbolcular kadar sahada koşmaları gerekiyor. Bu durumda sağlıklı olmaları gerekiyor.

Peki ya durum nasıl?

Acaba hakemlerin herhangi bir sakatlıkları var mı, bunun tedavisi ehil ellerde yapılıyor mu, maçlara sağlam mı, yoksa bazı futbolcular gibi fedakarlıkla mı çıkıyorlar!

Fedakarlıkla! çıktıkları bu maçlarda hata oranları artıyor mu?

Bu konuda ufak bir araştırma yaptık. Hakem sağlığı için belirlenmiş bir merkez yok. Dileyen hakem, her hangi bir devlet ya da üniversite hastanesinden aldığı sağlık raporuyla, sezon başı çalışmalara katılıyor.

Raporu, dileyen hakem hastahaneye giderek, dileyen de gitmeden alıyor. Ortopedik, kardiyovasküler her hangi bir detaylı inceleme yapılması söz konusu bile değil.

Sonra sezon başlıyor, eğer hakem sakatlanırsa ‘‘Allah'a emanet’’ Çünkü tüm tedavi masrafları cebinden çıkacak. Büyük şehirlerden birinde oturuyorsa ne ala, yoksa yandı. Çünkü bir çok kentte konunun uzmanı bir doktor yok. Ve göreve çağrıldığında sakat olsa da forma aşkı ile sahaya çıkıyorlar.

‘‘Sporcu sağlığı’’ diye diye dilimizde tüy bitiyor. Ancak biraz da hakemlerimizin sağlıklarını düşünür ve bu konuda birşeyler yaparsak, futbolumuz açısından büyük bir adım atarız.

Hepinize sağlık, esenlik ve mutlu bir yeni yıl dileği ile.

Bunları da Beğenebilirsiniz