« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakem raporlarında yenilik

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, “En üst liglerde görev alan hakemlerin maç raporların stadı terk etmeden, elektronik ortamda paylaşmalarını ikinci yarı başlatıyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
TFF Temsilciler Kurulu tarafından İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 2010-2011 sezonu devre arası temsilci seminerinin açılışında konuşan Özgener, 2010-2011 sezonunun devre arasında temsilcilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını, seminerin ülke futbolu için büyük kazanım olacağını söyledi.

Seminerin temsilcilerin sıkıntılarını ve görüşlerini almak için düzenlendiğini ifade eden Özgener, “Türk futbolundaki gelişmeleri paylaşmak için bu buluşma eşsiz bir fırsat. İlk yarıyı güzel bir performansla geride bıraktınız. Tebriklerimi iletiyorum. Ligin ikinci yarısında da aynı performansı sergileyeceğinizden eminim. Temsilcilik kurumu için yeni çalışmalar yapıyoruz. Bu üç yıllık süreçte Avrupa'nın üst liglerindeki kaliteyi yakaladık. Sizlerin gösterdiği performans da bu süreçte rol oynuyor” dedi.

Özgener, en önemli gündem maddelerinin Sporda Şiddet Yasası olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Futbol Federasyonunun statlardaki en önemli temsilcisi sizsiniz. Şiddetin en önemli tanığı da sizsiniz. Tüm spor kamuoyunun arzuladığı bu yasanın meclisten geçerek yasalaşması, 2009'dan beri üzerinde çalıştığımız yasa meclisten geçtiği takdirde sizler kamu görevlisi sayılacaksınız. Size yapılan suçlar ağır cezalandırılacak. Sizlerin sigortalandırılması da gündemimizde. Bu yıl sezon başında şeffaflık içinde temsilci raporlarının kulüplerle paylaşmasında bir sıkıntı yaşamadık. UEFA'nın kendi organizasyonlarında uyguladığı bir sistem. Büyük bir aileyiz, herkesin birbirine saygı duyması çok önemliydi, çok memnun olduk. Bunun bize verdiği cesaretle en üst liglerde görev alan hakemlerin maç raporlarını stadı terk etmeden, elektronik ortamda paylaşmalarını ikinci yarıda başlatıyoruz. Kırtasiye ve bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz.”

Ligin ilk yarısıyla birlikte uygulamaya konulan futbol medya temsilcilerinin bu sezonun en önemli gelişmesi olduğunu ifade eden Özgener, uygulamanın kulüplerden ve yayıncı kuruluştan övgüler aldığını söyledi.
Özgener, göreve başladıklarından bu yana tüm kurumların arkasında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Her sıkıntınızı paylaşacağız. Müsabaka temsilcisi olarak sizler maçların sorunsuz oynanmasının en önemli aktörüsünüz. Sizler görev aldığınız tüm görevlerde başkan olarak beni temsil ediyorsunuz. Hiçbir zaman objektifliğinizi yitirmeyiniz. Maçların sıfır sorunla tamamlanması için her türlü işbirliğini yapınız. Türk futbolunu en üst düzeye taşımak sabırlı ve uzun bir yoldur. Herkesin yapıcı bir diyalog içinde olmasını istiyoruz. İkinci yarı öncesi bu seminerde hepinize başarılar diliyorum. İlk yarıda gösterdiğiniz performansın aynı dürüstlük ve inançla devam edeceğine güveniyorum.”

Temsilciler Kurul Başkanı Kemal Dinçer ise görev yaptığı 3 yılda 214 yeni temsilciyi federasyon bünyesine kazandırdıklarını ve halen 306 temsilciyle görevlerini sürdürdüklerini kaydetti.
Temsilci kadrosuna kattıkları kişilerin sosyal yapısı güçlü olan isimler olduğunu ifade eden Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk olarak bizim dönemimizde temsilcileri internet üzerinden seçtik. Ayrıca, yaş kriteri ve eğitim seviyesi getirdik. Bir kurulun başarısındaki kurulun birlikte çalıştığı, rapor ettiği insanlar ve çalışma ortamının güzelliğidir. Bu anlamda kendimi şanslı hissediyorum. Futbol Federasyonu Başkanından büyük destek gördük. Sevgi, saygı ve başarıyla çalışan bir ekibiz. Tabii ki üç yılın sonunda üst klasman 130 temsilcimizle burada buluştuk. Gittiği maçta en ufak şüphemiz olmayan bir temsilci kuruluna sahibiz. Ara seminerimizin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Mahmut Özgener, sezon sonunda yaş haddinden temsilcilik görevini bırakacak olan Avni Özcan'a teşekkür plaketi verdi.

9 Ocak'a kadar devam edecek seminerde, 2010-2011 sezonunun ilk yarısının değerlendirilmesi, bu sezon hayata geçen Medya Talimatı uygulaması, Emniyet Genel Müdürlüğü Spor Güvenlik Daire Başkanı'nın yeni yasanın uygulamasına ilişkin sunumu ve yayıncı kuruluş temsilcilerinin katılacağı oturum yer alıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz