« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Hakan Şükür, oyuncularımıza moral verdi"

Ankara'da gerçekleştirilen Dünya İşitme Engelliler Futbol Şampiyonası'nda, finalde Mısır'ı 1-0 yenerek kupaya uzanan Türk Milli Takımı'nda hedef, 2013'te Bulgaristan'da yapılacak Deaf Olimpik Oyunlarında da şampiyon olmak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İşitme Engelliler (A) Milli Takım Teknik Direktörü Ali Metin, oyunculardan Hakan Erol, Aydın Dölek ve Ahmet Dikmen, şampiyonada kazandıkları kupa ile Anadolu Ajansı'nı ziyaret ederek, Spor Haberleri Editörü Fatih Ferhat Sürmeli ve çalışanlarla bir süre sohbet etti.

“Kendi topraklarımızda şampiyon olmak istiyorduk”

Metin, 2008'de Yunanistan'da düzenlenen şampiyonada, Almanya'ya şanssız şekilde yenilerek ikinci tamamladıklarını hatırlatarak, bu nedenle bu yıl Ankara'da gerçekleştirilen şampiyonanın kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti.
“Yunanistan'daki ikinciliğimizin şans eseri olmadığını göstermek ve kendi topraklarımızda şampiyon olmak istiyorduk” diyen Metin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çocuklarımıza güvendik. 6 ay boyunca çocuklarımızdan, evimizden uzakta, tek yürek olduk. Çocuklar en üst düzeyde mücadelelerini sahaya yansıttılar ve şampiyonluk kupasını kazandılar. Allah herkese böyle bir gurur nasip etsin. Dünya şampiyonluğunun ardından yeni hedefimiz, seneye Bulgaristan'da yapılacak Deaf Olimpik Oyunları'nda da şampiyonluk kupasının sahibi olmak. Bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

“Hakan Şükür büyük moral verdi”

Metin, oyuncularının şampiyona başlarında gerekli ilgiyi görememekten şikayetçi olduklarını, ancak final maçında hem protokol hem de taraftarların bulunduğu tribünlerinin dolmasının takım olarak herkesi memnun ettiğini belirtti.
AK Parti İstanbul Milletvekili eski milli futbolcu Hakan Şükür'ün de statta kendilerini destekleyenler arasında olduğunu ifade eden Metin, şunları kaydetti:
“Vekilimiz Hakan Şükür maç öncesinde soyunma odasına geldi. Çocuklarımızla görüştü. Çok güzel bir olaydı. Oyuncularımız Hakan Şükür'ü karşılarında görünce epey şaşırdılar. Hakan Şükür, büyük moral verdi. Maç sonrası kupayı aldıktan sonra yine yanımıza geldi. Bundan sonra sürekli destekçi olacağını söyledi. Bizler de bundan sonra kendisinin desteğini bekliyoruz.”

Oyunculara 40'ar Cumhuriyet altını

Teknik direktör Metin, dünya şampiyonu olan oyuncuların, ödül yönetmeliği gereğince 40'ar Cumhuriyet altını ile ödüllendirileceklerini vurguladı.
Bedensel, görme ve zihinsel engellilerin paralimpik, işitme engellilerin ise defolimpik branşlarda olduğundan ödül yönetmeliği gereğince aralarında büyük farklar bulunduğunun altını çizen Metin, şöyle konuştu:
“Karşılaştırıldığında, bu dünya şampiyonluğunu bedensel, görme ve zihinsel engelliler kazansaydı biner cumhuriyet altını ile ödüllendirilecekti. Bizim çocuklarımız dünya şampiyonu oldu 40'ar altın alacaklar. Çok büyük fark var. Tek sevincimiz, 23 oyuncumuz devlet sporcusu oldu. Oyuncularımız şeref aylığı alacaklar. Çünkü bu çocukların büyük bölümü işsizlik sıkıntısı yaşıyor. Mesela, Hakan Erol, babasının oto tamirhanesinde, Aydın Dölek ve Ahmet Dikmen ise temizlik firmasında çalışıyor. Kupayı aldıktan sonra, tatil yerine işlerinin başına gittiler. Kamp öncesi işi bırakmak zorunda kalan Aydın Dölek'e yine bir temizlik firmasında 450 TL maaşla yeni iş bulduk.”

Oyuncular ayrımcılık istemiyor

Şampiyonanın finalinde Mısır'a attığı golle takımının kupayı kazanmasında büyük katkısı olan Hakan Erol, kendisi için gol atmanın önemli olmadığını söyledi.
Finale kadar takım oyuyla geldiklerini, finalde de yine takım oyunuyla kupayı aldıklarını dile getiren Hakan Erol, “Burada kimin gol attığının önemi yok. Önemli olan 70 milyona bu sevinci yaşatmaktı. Kupayı kazandığımız için çok mutluyuz” dedi.
Oyunculardan Aydın Dölek ve Ahmet Dikmen de Türkiye'ye tarihinde ilk kez böyle bir kupa kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını kaydettiler.
Kupayı aldıkları için ödül yönetmeliğince 40'ar altınla ödüllendirileceklerinin anlatan futbolcular, bu rakamın azlığından da şikayet ettiler.
Yönetmelik gereği aynı kupa sevincini bedensel, görme ve zihinsel engellilerin yaşaması halinde onların biner altınla ödüllendirilmelerinin öngörüldüğünü belirten oyuncular, “40 altın ile bin altın arasında çok büyük fark var. Bizler ayrımcılık istemiyoruz. Sonuçta hepimiz ülke sporunun gelişmesi için mücadele veriyoruz. Ancak bu kadar da ayrımcılık olması bizleri çok üzdü” yorumunda bulundular.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler