Gündem Haberleri

GÜNDEM

  HAK-PAR: DTP politikası Kürtler'den kabul görmedi

  Muzaffer DURU/ DİYARBAKIR, (DHA)
  30 Temmuz 2007 - 13:49Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 13:49

  Seçimlere girmeyen Hak ve Özgürlükler Partisi'nin (HAK-PAR) Genel Başkan Yardımcısı Semir Güzel, DTP'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde büyük oy kaybı yaşadığını, bu partinin izlediği politikanın kabul görmediğini söyledi.

  HAK-PAR Diyarbakır İl Binası'nda basın toplantısı yapan Güzel, AKP'nin Kürt halkından aldığı yüksek desteği iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Semir Güzel, AKP'nin Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye genelinde oylarını çok arttırmasının halkın statükocu siyasete, siyasetin vesayet altında tutulma çabalarına itibar etmediğini gösterdiğini söyledi.

  Güzel, Kürt halkının temel hak ve özgürlük talebinin göz ardı etmemesini isterken “Zaman kaybetmeksizin sivil, yeni bir anayasa hazırlatarak Kürtler'in temel hak ve özgürlüklerinin Anayasa tarafından teminat altına alınmasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde Kürt halkı, AKP’yi bugün için vezir ettiği gibi yarın rezil edebilir” dedi.

  HAK- PAR Genel Başkan Yardımcısı Güzel, DTP'nin ciddi bir oy kaybına uğraması ile ‘etnik siyasetin iflas ettiği' tespitinin yapılmasının gerçeği yansıtmayacağını savunarak, “DTP’nin sürdürdüğü politikaların Kürt halkı tarafından benimsenmediğini ortaya koyan seçim sonuçları, bu parti açısından hayal kırıklığı yaratmıştır. ‘Sisteme yaranma' ve ‘uzlaşma' adı altında Kürt halkının hak ve özgürlük taleplerinin içinin boşaltılması politikası kabul görmemiştir” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı