Hak kullanmaya evet, kavgaya hayır

Hürriyet Haber
07 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 23:35

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi.

Türkiye’nin en büyük meslek kuruluşlarından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun da (TESK) aralarında bulunduğu 6 sivil toplum kuruluşu, ülke geneline yayılan Taksim Gezi Parkı eylemlerine ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TOBB BAşkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Sekreteri Hikmet Yavuzyiğit katıldı.

HUZUR VE İSTİKRAR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini, gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet etmeye zemin hazırladığını üzülerek görüyoruz. Tüm dünya sorunlarla boğuşurken, huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Şiddet ve kavga, hiç bir şeyi çözmediği gibi, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir.”

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ

Hisarcıklıoğlu, ‘hiçbir hak arayışının, vatandaşın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnafın, tüccarın mağduriyetine ve vatandaşların vergileriyle temin edilen kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamayacağını’ vurguladı ve demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmesinin önemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, devletin ve kurumların samimi vatandaşların demokratik haklarını kullanmalarına sonuna kadar imkan sağlamaları gerektiğini söyleyerek, “Türkiye, demokrasisi ve hukuk standartlarıyla bu olayları atlatacak güçte. Aziz milletimizin tarihsel tecrübesi ve sağduyusu, bizleri parlak yarınlara taşıyacaktır” diye konuştu.

İSO: Herkes duyarlı ve özenli olmalı

İSTANBUL Sanayici Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, şöyle konuştu: “Düşünce, ifade ve protesto özgürlüklerinin demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dair inancımız tam. Toplumsal huzur ve barışımızın korunması amacıyla tüm kesimleri duyarlı ve özenli davranmaya davet ediyoruz. Demokratikleşmede ve ekonomede son yıllarda sergilediğimiz önemli başarının, bir kaos sürecine kurban edilmesi telafisinin her kesim için zor sonuçlar doğuracağı aşikar.”

İTO: Çözüm sağduyulu olmaktan geçiyor

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, “Son 10 yılda elde ettiğimiz ekonomik ve siyasi kazanımlara gölge düşürülmesinden hiç kimse bir şey kazanmaz. Olayların sağduyu ile son bulmasının zamanı gelmiştir. Çevre duyarlılığı ile başlayan hareketin provokatif grupların aracı haline gelmemesi için tek çözüm yolu sağduyulu davranmaktır” dedi.

ATO: Gezi’nin faturası esnafa çıkmasın 

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Kızılay ve Tunalı Hilmi Caddesi’nde süren Gezi Parkı eylemlerine ilişkin, “Geç saatlere kadar süren eylemler nedeniyle Kızılay ve civar bölgelerdeki esnaf büyük zarar gördü. Hak arama eylemi yapanların esnafın ve tüccarın hakkına da saygı duyması gerekir. Restoran ve sinema müşterilerinde yüzde 30 ila 90 arası düşüş yaşandı. Bu tabloya bakılırsa, eylemlerin faturasını Ankara esnafı ödüyor” dedi.

BTSO: Tüm taraflara sorumluluk düşüyor

BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, “Düşünceyi ifade etme ve gösteri özgürlüğü, demokrasinin ayrılmaz parçalarıdır. Toplumun her kesimi, düşüncesini özgürce ifade edip taleplerini kamuoyu ile paylaşabilmelidir. Burada önemli olan toplumsal barışa, huzura ve istikrara zarar vermemektir. Demokratikleşme ve uzlaşma kültürü kulvarında da, ekonomik kalkınma hızını yakalamalıyız. Tarafları sağduyulu olmaya, uzlaşı kültürüne katkı yapmaya çağırıyoruz.”

Zorlu: Hepimiz aynı gemideyiz

ZORLU Holding Başkanı Ahmet Zorlu, “Hepimiz aynı gemideyiz. Barış sürecinde ilerleme kaydedilirken bu olayların ortaya çıkması çok üzücü. Son 10 yılda politik ve ekonomik anlamda önemli bir kalkınma içerisindeyiz. Bu olanlara bir anlam veremiyorum” dedi.

Tamince: Çatışma bizi farklı yerlere taşır

RIXOS Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, insanların büyük bir hassasiyetle çevrelerini savun-maları kadar doğal bir şey olmadığını belirterek, “Yangın çıkararak, arabalara, binalara zarar vererek yapılan eylemler, çatışmalar Türkiye’yi farklı yerlere taşır” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı