Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hak-İş'den yeni sosyal güvenlik mekanizması önerisi

  ANKA
  16 Ekim 2007 - 10:35Son Güncelleme : 16 Ekim 2007 - 10:35

  Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Dünya Gıda günü dolayısıyla “gıda hakkı”nın en temel insan hakkı olduğunu hatırlatırken, bu doğrultuda “Düzenli Gelir Yardımı Sosyal Güvenlik sisteminin kurulması” önerisinde bulundu.

  Salim Uslu, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bu yılki temanın “Gıda Hakkı” olarak belirlendiğini anımsatarak, “Gıda hakkı en temel insan hakkıdır” dedi. Her bireyin uygun gıdaya ya da gıda üretimi için gerekli araçlara erişebilmesi gerektiğini belirten Uslu,

  insanların fiziksel engel, yaşlılık, ekonomik yetersizlikler, hastalık, felaket ya da ayrımcılık gibi nedenlerle ya da gıda gereksinimlerini karşılayamamaları durumunda ise devletin bu ihtiyaçları karşılamak için sosyal güvenlik ağları oluşturması gerektiğini vurguladı. Uslu, bunun sosyal devlet ilkesinin bir gereği olduğunu belirtti.

  Salim Uslu, “Gıda Hakkı” olgusunun, Hak-İş olarak daha önce de dile getirdikleri “Düzenli Gelir Yardımı Sosyal Güvenlik Sistemi”nin kurulmasını da zorunlu kıldığını anlattı. Avrupa ülkelerinde de var olan bu sistemi Türkiye’nin de bir an önce uygulaması gerektiğini belirten Uslu, “İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken para, kullanım alanı genişletilecekse Düzenli Gelir Yardımı Sistemi için kullanılabilir” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı