Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hak eden kazandı

<B>BENİM,</B> bu derbi maçlarından önce mantık favorim olmamıştır. Dün akşam için de yoktu. Ama gönül favorim Beşiktaş, kimle oynarsa oynasın, Beşiktaş'ın kazanmasından yanadır.

Bu maç öncesi, hafta arası Rıza Çalımbay ile gazetem adına bir söyleşi yaptım. Rıza bana, 'Beraberlik yaramaz, ben bu maçı kazanmak için oynayacağım ağabey' dedi. Ben de dün akşam oyunu seyrederken, Rıza'nın kazanmak için oynamadığını gördüm.

Artık, günün futbolunda tek pasla adam adama markaj kalmadı. Rıza, rakibin Hakan'ını, Necati'sini, Ribery'sini kendi üç adamıyla bağlamayı düşünmüş. Maç başladı, bu görüntüde Beşiktaş'ın maçı rakibi üstüne alıp, oynayacağı belli oldu. Koca 90 dakika Beşiktaş'ın 1 tek pozisyonu var. Ben bu futbol topuna romantik bakan adam değilim. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra biraz Beşiktaş, ağırlıklı oynanan oyuna aldanmam.

Dün akşamki oyunu kazanacak istersen, Ahmet Hassan'la başlarsın. Başlığa astığım 'Hakeden kazandı' demenin manası bu. Galatasaray kazanmak için oynadı. Tabii ki, gözardı etmiyorum. Maç belki İstanbul'da ama Galatasaray'ın yerinde. Tabii ki, saha da seyirci avantajı rakipten yana. Kontrollü oynamaya tamam diyorum da, mahkum oynamaya da burun kıvırıyorum.

Ribery çok iyi adam

Beşiktaş'ın yediği bir gol var. Ama verdiği birkaç tane de pozisyon var. Gole kadar Cordoba, bana göre iyi oynadı. Ama golde hatası var. Bir kaleci topa müdahale edebiliyorsa, o top elinde kalmalı. Rakibe gitmemeli.

Beşiktaş takımına şöyle bir göz gezdiriyorum. Şu çok iyi oynadı dediğim oyuncusu yok. Demek ki, kazanılacak kadar iyi oynamadı. Galatasaray'ın Fransız futbolcusu iyi oyuncu. Sakatlanıp, çıktı. Sakatlığında Ronaldo'nun bir müdahalesi var. Ama sakatlığı sahanın dışına düşmesinden dolayı oldu. Sarı kart doğru. Başka da bir olay yok.

Maçın hakemi neticeye tesir edecek hiçbir şey yapmadı. Tabii ki, birkaç yanlış düdük çaldı. Ama o kadar olacak. Necati'nin atılması da tamamiyle Necati'nin bu işe amatör bakmasından dolayı oldu. Galatasaray takımında Ribery ile Ayhan'ı çok beğendim. Ama Hagi, Ayhan'ı niye yanına çekti, onu da anlamış değilim.

Her iki takım için de köşe başı maçıydı. Köşeyi G.Saray döndü. Beşiktaş'ın bundan sonra zirve sıcaklığı içinde kalması çıkmaz sokağa girdi. Maçın ana fikri kazanacak kadar oynayamıyorsan, başına gelecek budur. Beşiktaş dün akşamki oyunu yanlış düşündü. Yanlış oynadı ve kaybetti. Ben pişmanlık duygusunun iyi bir duygu olduğuna inanmam. Rıza'nın geldiğine çok sevinmiştim. Bu duygumdan da vazgeçmem. Bir maç kaybedildi diye benim Rıza'dan vazgeçecek halim yok. Olmaz da.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI