Hain saldırıya iş dünyasından tepkiler yağdı

A.A
19.10.2011 - 12:19 | Son Güncelleme:

Hakkari'deki hain saldırı sendika, meslek ve sivil toplum örgütleri tarafından kınandı.

TOBB: Bu işin hesabı ağırdır, mutlaka görülür   

 

Terör örgütünün saldırıları neticesinde önce Bitlis’te, ardından Çukurca’da şehit olan polis ve askerlerimiz ile hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısını derinden hissettiklerini ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kan dökerek hedeflerine ulaşacaklarını umanların bu işin hesabını vereceklerini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, “Terörden medet umanlar, masum insanların yarınlarına düşmanlık ediyor. Çocuk, kadın demeden kurşun sıkanlara 74 milyonun bir sözü var:

Birlik ve beraberliğimizi, yüzyıllar süren kardeşliğimizi hangi emellerle bozmaya çalışırsanız çalışın, tarih önünde bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz” diye konuştu.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO): Şiddetle ve nefretle kınıyoruz   

 

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş,yaptığı yazılı açıklamada, elleri kanlı teröristleri ve destekçilerini şiddetle ve nefretle kınadıklarını bildirdi.

Terörün çirkin yüzünü bir kere daha gösterdiğini belirten Yalçıntaş,şunları kaydetti:

 

 “Sözün artık bittiği yerdeyiz. Elleri kanlı teröristleri ve destekçilerini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Artık herkes biliyor ki terör, dış desteklidir. Bu desteği veren ülkeler, açık ve net bir biçimde uyarılmalı ve bu destek her ne pahasına olursa olsun kesilmelidir. Terörün bitirilmesi için mutlaka, ama mutlaka terörün finansal kaynakları kurutulmalıdır. Silahlı kuvvetlerimizin gereken cevabı vereceği konusundaki inancımız tamdır.Şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ordumuzun ve milletimizin başı sağolsun.”

TÜRK-İŞ: YEDİDEN YETMİŞE HERKESİN CANINI YAKTI

 TÜRK-İŞ Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada da terörün bu cinayetiyle bir kez daha yediden yetmişe tüm milletin canını yaktığı belirtildi.

Yurdun bugün şehitlerine ağladığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ancak millet olarak döktüğümüz bu gözyaşları, birlik ve beraberlik duygularımızın daha da pekişmesine yol açacak, terörü ve onu destekleyen çevreleri daha da yalnızlaştıracak, terörün döktüğü kanda boğulma sürecini daha da hızlandıracaktır. Artık bu topraklarda yaşayan herkesin teröre karşı saf tutma ve terörü lanetleme zamanıdır.”

 

HAK-İŞ: TERÖR KANLI YÜZÜNÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan da terörün kirli, alçak ve kanlı yüzünü bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

 

Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan, toplumsal huzuru bozmaya yönelik terörist saldırıları lanetlediklerini ve nefretle kınadıklarını bildiren Arslan, şunları kaydetti:

“Son günlerde artış eğilimine giren terörist saldırıların tek amacı,ülkemizin huzur ve istikrarını bozmak ve toplumda bir panik ve korku havası yaratmaktır. Terörist saldırılar, amaçlarını gerçekleştirmeye asla muktedir olamayacaktır. Zira terörle hiçbir yere varılamaz. Halkımız bu oyuna gelmeyecektir. Bu dönemde, hem daha serinkanlı olmak hem de birliktelik ve dayanışma duygularını güçlendirmek zorundayız.

 

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, artan terör olaylarının ardından kaybedilen canların herkesin yüreğini yaktığını bildirdi.

 

Teröre artık “dur” denilmesinin vakti geldiğini belirten Apaydın,açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

       

Belediye-İş Sendikasından yapılan açıklamada da hain saldırı şiddetle ve nefretle kınandı.

 

Saldırılar sonucu sadece vatani görevini yapan askerlerin değil, bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşama umudunun, barışın ve demokrasinin de kaybedildiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

 

“Şiddeti ve terörü bir siyasi araç olarak kullananlar, siyaseten buna taraf olanlar, kan dökerek, insanlara acı yaşatarak amacına ulaşacağını düşünenler terörle bir yere varılamayacağını, bir sonuç alınamayacağı büyük bir gafletin içine düştüklerini mutlaka anlayacaklardır.”

 

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, yaşananların artık tahammül boyutlarını aştığını belirtti.

 

Türkiye'nin gelişmesi, demokrasinin olgunlaşması ve sorunların aşılması konusundaki iyi niyetli gayretlerin terör örgütünü rahatsız ettiğinin görüldüğünü belirten Gök, şunları kaydetti:

 

 “Terör örgütü ve onun işbirlikçilerine, ülkemize ihanet edenlere,içeride ve dışarıda, bu toprakları dar etmek için kararlılığımızdan taviz vermeden ve vakit kaybetmeden özellikle Kuzey Irak'ta bulunan terör kamplarına sınır ötesi harekât düzenleyerek bölge tamamen temizlenmeli ve askerimiz sonuç alana kadar bölgeden çıkmamalıdır. Bu kanlı gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti için artık kararlılığımızın miladı olmalıdır.”

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı