Gündem Haberleri

  Hahambaşı'ndan İsrail'e 'Kana' tepkisi

  İSTANBUL(ANKA)
  01.08.2006 - 15:47 | Son Güncelleme:

  Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, savaşlarda masum insanların can vermesinin “insanlık onurunu” layık olmadığı seviyelere düşürdüğünü belirtti.

  Haleva, İsrail'in Kana kasabasına yönelik düzenlediği ve çoğunluğu çocuk 60'a yakın sivilin ölümü ile sonuçlanan saldırı ile ilgili olarak soruları yanıtladı.

  Musevi dininde de ilahi dinlerin hepsinde olduğu gibi insan canının kutsal, yaşama hakkının dokunulmaz olduğunu belirten Haleva, "Bu noktadan hareketle, sebebi ne olursa olsun, günümüzde hükmünü sürdüren savaşlarda masum insanların can vermelerini esefle ve derin bir üzüntüyle karşılıyor, bu durumun insanlık onurunu hiç de layık olmadığı seviyelere düşürmekte olduğuna tanıklık ediyoruz" dedi.

  Toplumlar arasında kin ve nefret duygularının boy vermesine neden olan bu durumun, insanlığın geleceği adına onarılması güç tahribata sebep olacağına ilişkin kaygılarının arttığını belirten Haleva, ilgilileri bu konuda uyarmayı bir görev saydıklarını kaydetti.

  "BARIŞ YAPMAK DAHA FAZLA CESARET İSTER"

  Haleva, "Barış yapmanın savaş yapmaktan çok daha fazla cesaret isteyen bir iş olduğunu düşünüyor, bölgemizdeki teröre ve silahlı çatışmalara son vermelerini ve bu yolla kan ve göz yaşını durdurmaları için devlet adamlarını ve toplum yöneticilerini cesur kararlar almak üzere göreve çağırıyoruz" dedi.

  Hahambaşı Haleva, "Ömrünün büyük bölümünü toplumlara barış ve anlayış telkin ederek geçiren bir din görevlisi ve şimdi de Türkiye Hahambaşısı olarak bu silahlı çatışmalara son verme gayretinde olan herkesi kutsuyor, bu gayretlerine dualarımızla iştirak ediyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı