« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hagi'ye değil sahaya baksınlar

"Ben sadece takımıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Hepsi bu. Kendime göre maçı yaşıyorum, aynen futbolcuların yaşadığı gibi. Fakat görüyorum ki, başkaları sahadakilere değil, bir başkasına bakıyorlar."

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY'ın başarılı teknik direktörü Gheorghe Hagi, Romanya'dan sarı kırmızılı camiaya umut dolu mesajlar verdi. Tamer Atalay'ın başkanlığını yaptığı Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayii Odası'nın yayın organı olarak önümüzdeki hafta yayına başlayacak 'Romanya'da Gurbetçi' gazetesine konuşan genç çalıştırıcı, "Galatasaray bu yıl şampiyon olacak" dedi.

Maçlar sırasında saha kenarındaki tutumunuz birçok kişinin eleştirisine neden oluyor. Bu, hakemleri psikolojik baskı altına almak için daha önceden planlanmış bir davranış biçimi midir?

- Bu konu beni çok az ilgilendiriyor. Ben takımıma yardımcı olmaya ve bazı pozisyonları düzeltmeye çalışıyorum. Hepsi bu kadar. Başka bir amacım yok. Kendime göre maçı yaşıyorum, aynen futbolcuların yaşadığı gibi. Maçı kendi tarzıma göre yaşıyorum. Fakat görüyorum ki, başkaları sahadakilere değil, bir başkasına bakıyorlar.

Herkes Beşiktaş derbisinin bir taktik savaşı olduğunu düşünüyor ve "Zafer Hagi'nin oldu" diyor.

- Herşey sahada oldu, futbolcular konuştu. Tabii biz de zaman zaman inisiyatifimizi kullanıp maç içinde bazı kararlar verdik. Oyun sırasında topa ilk ulaşan hep biz olduk. Onların oyun sistemini çok iyi analiz ettiğimiz için Beşiktaş'ın oyununa ne zaman, ne de yer tanıdık.

Beşiktaş maçında sizi en çok kimler mutlu etti?

-Ben takımdan memnunum. Tabii bütün futbolcularımdan. Kimin daha iyi, kimin daha az iyi oynadığını söylemek zor? Takım çok muhteşemdi. Maçı benim istediğim şekilde oynadılar. Görev verdiğim futbolcuların hepsi en iyisini yaptı.

Derbideki Galatasaray’ın oyun şablonu neydi, bu başarıya nasıl ulaştı?

- Onlardan daha iyi olduğumuzu gösterdik. Zaten futbolda kural budur. Rakipten daha iyi olman lazım. Sahadaki her hareketinde düşünce olarak rakibinden daha hızlı olman lazım. Bence biz hem toplu hem topsuz alanda Beşiktaş'tan her zaman daha iyiydik.

Galatasaray bir iyi, bir kötü oynuyor. Neden?

-
Her maçı aynı şekilde oynayamazsınız. Sonuçta insansınız, bazen rakip formda olabilir ve sizden daha iyi bir maç çıkarabilir. Biz lig başladığından bu yana iyi şeyler yaptık. Kalan haftaları da çok iyi değerlendirmemiz lazım. Şampiyonluk şansımız çok yüksek, kupada da yarı finaldeyiz.

Ligin ilk devresine göre takımın huzuru nasıl?

- Gün geçtikçe kendimizden daha eminiz. Bu da takım için bir kazanç. İyi bir takımız, birbirimizi tutuyoruz? Gün geçtikçe daha çok prestij kazanıyoruz.

Galatasaray'ın fikstür avantajını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Fikstür avantajı diye bir şey yok. Avantajı, sahada yaptıklarınla kendin yaratıyorsun. Yani her şey sahada.

Hakan Şükür ve Türk Milli Takımı konusunda ne düşünüyorsunuz?

- Hakan, Türk futbolu için çok önemli bir isimdir. Onun değerini kimsenin tartışacağını sanmıyorum. Şu andaki performansıyla Galatasaray'a çok büyük katkı sağladı. Hakan çok iyi bir futbolcudur.

Necati son zamanlarda hırçınlaştı. Beşiktaş maçında da kırmızı kart gördü. Size göre Necati bir düşüş içinde mi?

-
Bazı şeyleri ancak daha önce futbol oynayanlar anlar. Diğerleri pek anlayamaz. Necati çok pozitif. G.Saray için çok iyi bir futbolcu. Bu yıl takıma çok şey verdi ve vermeye devam edecek. Necati konusunda olumsuz düşünenler bana göre kötü niyetlidir.

Fenerbahçe puan kaybetmiyor. Bu konuda görüşünüz nedir?

-
Başkaları konusunda konuşmam. Daha önce de dediğim gibi, ligin bitimine 11 hafta kaldı. Puanlar kaybedilebilir.

Aileniz ile birlikte İstanbul'da mutlu musunuz? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

-
Kendimizi çok iyi hissediyoruz. Çocuklar okula gidiyor. İşler iyi gidiyor. Daha iyi de olabilir.

Romanya'dan bir televizyon kanalı dahilerin konu edildiği 'Dahi' adlı programa sizi davet etti. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

-
Bana dahi diyorlarsa demek ki, görevimi yapmışım. Bu yaşa kadar yaptıklarımla iz bıraktığım için mutluyum.

Romanya'daki Türklere mesajınız nedir?

- Onlara bir tek mesajım var; Galatasaray bu yıl şampiyon olacak.

<ı>Hepimiz kazanırız

Galatasaray'ın şampiyon olması için, takım-seyirci-yönetici iletişimi nasıl olmalı?

- Takım kavramı zaten bunların hepsini kapsıyor. Yönetici, futbolcu, teknik kadro ve taraftarın bütünü bir takımı teşkil ediyor. Şampiyon olursak, hepimiz kazandık demektir. Kaybedersek de hepimiz kaybederiz, herkes kendi tarafında hata yapmış demektir.

<ı>Bu takıma inanıyorum

Takımda eksiklikler var mı? İsteyip de alamadığınız bir futbolcu gibi...

- Ben sadece kalan 11 maçımızı düşünüyorum. İyi bir takımım var ve çok değerli olduğunu ispatladı. Gerekeni yaptığımız, yani sahada iyi olduğumuz müddetçe değerli bir takımız. 18-20 kaliteli futbolcumuz var. Dolayısıyla alternatiflerimiz çok. Göreceğiz. Ben bu takıma çok inanıyorum. Sonuna kadar gideceğiz.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler