GeriFutbol Hagi Türkiye'ye dönecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hagi Türkiye'ye dönecek

Galatasaray’ın efsane futbolcusu Gheorghe Hagi, sarı kırmızılı takımın 17 Mayıs 2000’de kazandığı UEFA Kupası’nın yıldönümünde Radyospor’a konuştu.

Özgür Sancar’la Haber Özel Programı’na katılan Hagi, kupayı kazanan takımı kurmanın çok zor olduğunu belirtirken, 10 yıldır tekrarlanamayan başarının tekrarı için “İyi bir teknik direktör ve hedefe inanan futbolcular” olması gerektiğini söyledi.

Hagi, Galatasaray’da teknik direktör olduğu dönemde Avrupa’da başarıyı hedefleyen bir sistem oluşturduğunu; ancak takımın o dönem Avrupa Kupaları’nda olmamasının büyük bir şansızlık olduğunu söyledi. Hagi, “Eğer Avrupa’da olsaydık, kesin başarılı olurduk” dedi.
 
Bir dönem teknik direktörlük yaptığı Bursaspor’un başarısına da değinen Gheorghe Hagi, “Türk futbolunda son derece önemli bir başarıyı gerçekleştirdiler. Şampiyonluğu belirleyen iki maç; gelişimi ve sonuçlarıyla çok önemliydi” şeklinde konuştu.

KUPAYI KAZANDIĞIMIZ TAKIMI TEKRAR KURMAK ÇOK ZOR
Galatasaray'ın UEFA Kupası şampiyonluğunu değerlendiren Gheorghe Hagi, "Avrupa Kupası’nın kazanan takım, Avrupa’da kupa kazanmayı temel hedef olarak belirlemiş bir takımdı. İyi oyunculardan kurulu bir takımdı. Takım arkadaşlarımın hepsi, Avrupa’da başarılı olacaklarına inanıyorlardı. Bu inanç çok önemli. UEFA Kupası’nı kazanabilecek güçte olduğumuzu biliyorduk. Ama böyle bir takımı kurmak gerçekten çok zordu. Biz büyük bir işi başardık." dedi.

İYİ BİR TEKNİK DİREKTÖR VE HEDEFE İNANAN FUTBOLCULAR GEREKLİ
Başarının reçetesini de söyleyen efasene oyuncu, "Aradan 10 yıl geçti neden bu başarı tekrarlanamadı? Bizim ulaştığımız performansa ulaşmak için en az bizim kurduğumuz kadar iyi bir takım kurmak zorundasınız. Hedefe tam olarak inanan bir oyuncu topluluğuyla çalışmanız gerekiyor; ayrıca bu oyuncuları hedefe kanalize edecek iyi bir teknik direktöre sahip olman gerekiyor." şeklinde konuştu. 

GALATASARAY’I İKİNCİ BİR UEFA KUPASI’NA GÖTÜREBİLİRDİM
Avrupa'da başarının önemini vurgulayan Hagi şöyle devam etti; "Galatasaray’da teknik direktörlük yaptığım zaman Avrupa’da başarılı olacak bir takım mantalitesi oluşturdum. Sadece Türkiye’deki performansın ya da başarıların yeterli olmayacağını bilmek gerekiyor. Asıl başarı Avrupa’da elde edilendir. Ben Galatasaray’da teknik direktörken, böyle bir takımın oluşturmaya başlamıştım; ancak unutulmasın o dönem Galatasaray Avrupa Kupaları’nda yoktu." dedi.

Galatasaray’ın başındayken Avrupa Kupaları'nda yer alsaydılar başarılı olacaklarını vurgulayan Hagi, "Teknik direktör olduğum dönemde takımımız Avrupa Kupaları’nda yer alsaydı, kesin olarak başarılı olurduk. Burada ilk iş mantalite. İnanırsanız başarılı olursunuz. Neden 10 yıldır aynı başarı gelmiyor sorusunun cevabını buralarda aramak gerekiyor. Şu anda Türk takımlarının yaptığı harcamalarla 10 yıldır gelmeyen başarı çoktan gelmiş olmalıydı. Orta vadeli stratejileri oluşturmak çok önemli." ifadelerini kullandı.

G.SARAY’IN BUGÜNKÜ DURUMUYLA İLGİLİ YORUM YAPMAK İSTEMİYORUM
Galatasaray'ın bugünkü performansıyla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Rumen teknik adam, "Galatasaray’ın bugün içerisinde bulunduğu durumla ilgili her hangi bir yorum yapmak istemiyorum. Orada çalışan teknik ekip, yöneticiler benim arkadaşlarım, dolayısıyla yorum yapmam doğru olmaz." dedi.

BURSASPOR’UN BAŞARISI DEVRİM NİTELİĞİNDE
Bursaspor'un şampiyonluğunu da değerlendiren Hagi, "Bir dönem teknik direktörlüğünü yaptığım Bursaspor’un şampiyon olmasına inanın çok sevindim. Tüm Bursasporluları gönülden tebrik ediyorum. Anadolu takımının böyle bir performansa ulaşması çok önemli. Bu devrim niteliğinde bir başarı oldu." şeklende konuştu. 

HAGİ GİBİ BİR FUTBOLCUNUN YETİŞMESİ ZOR
Kendisi gibi yeni bir futbolcunun yetişip yetişmeyeceği sorusunu ise şöyle cevaplandırdı; "Türkiye’de çok seviliyorum. Bunu beni her zaman mutlu ediyor; onurlandırıyor. Türkiye’den benim gibi bir futbolcu yetişip, yetişmeyeceği sorusuyla çok sık karşılaşıyorum. Böyle bir futbolcunun yetişmesi kolay bir iş değil."

ARDA’NIN ÇOK ÇALIŞMASI GEREKİYOR
Galatasaray kaptanı Arda'nın durumunu da değerlendiren Hagi, "Arda’nın yetenekleriyle ilgili söylenecek çok fazla şey yok. Çok yetenekli olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Ancak daha çok çalışması gerekiyor. Çalışırsa çok iyi yerlere gelecektir." dedi.

TÜRKİYE’YE DÖNECEĞİM
Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği konusuna açıklık getiren Hagi, "Romanya’da bir futbol akademisi kurdum. Bu yıl bu işle meşguldüm. Teknik direktörlük için çok sayıda teklif var. Türkiye’den teklif var; bunları değerlendirmeye hazırım. Şartlar fark etmez Türkiye’ye gelmeyi her zaman istiyorum. Galatasaray’ın dışındaki büyük takımlar da değerlendirmemin kapsamındadır. Bunu profesyonelce algılamak gerekiyor." ifadeleriyle sözlerini bitirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle