« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hagi tartışması

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbolu ile alkışlanıyor, hırçınlığı ile eleştiriliyor

Türkiye, futbol tarihine geçecek güzellikte bir gol atan ancak gördüğü kırmızı kartla G.SARAY’ı yalnız bırakan Karpatların Maradonası'nı konuşuyor.

Bu arada Hagi'nin veliahtı olarak gösterilen Emre'nin saha içindeki hırçın davranışları, hakeme itirazları, gereksiz sertliği de futbolseverleri endişelendiriyor.

Hep aynı HAGİ

Hagi'nin karakteri bu... Romanya Milli Takımı'nda da agresif. Takım arkadaşlarına da, rakip futbolculara, hakemlere de. Bu yanlışı büyük futbolculuğunu törpülüyor. Bunu düzeltecek olan başındaki hocadır. Hakemin yakasına sarıldı, kaç kez kart gördü. Kendisine çok ağır para cezası verilmeli aklı başına gelmeli ama çok zor. Emre, daha çok genç. Hagi'nin futbolunu örnek alsın diğer davranışlarını değil.

Turgay ŞEREN - HÜRRİYET

Hakem çelişkisi

G.Saray'da, Hagi'nin saha içindeki kontrolsüzlüğü nedeniyle bir sorun var. Uluslarası maçlarda hakemler müsamaha göstermediği için bunun cezasını, hem Hagi, hem G.Saray çok ağır bir şekilde çekiyor. Türkiye'de ise bu davranışlara hakemler daha çekingen davranıyorlar. Emre'nin bir hakemleri aldatıcı hareketleri, bir de Hagi'ye benzer hareketleri var. İyi bir uyarı gördüğünde, bunları düzeltelebilir.

Togay BAYATLI - MİLLİYET

Ciddiyete DAVET

Hagi'nin, G.Saray a verdiği büyük güç yanında bazı Avrupa maçlarında yaptıkları anlaşılır gibi değil. Yaşı ilerledikçe futbolunun, ciddiyetten uzaklaştığı, laubaliliğe sürüklediği görülmekte. Hagi, eğer G.Saray'a, büyük bir yıl yaşatacaksa, futbolda ciddiyete doğru rotalanmalıdır. Emre, kafasında ki transfer düsüncelerini atmadıkça bırakın geleceğin Hagi'si olma rüyasını, G.Saray’daki görevi dahi tehlikeye düşebilir.

Erdoğan ŞENAY - MİLLİYET

Sinirleniyor artık

Terim'in sisteminde her futbolcu agresifti. Oysa şimdi, Jardel de, Serkan da agresif oynayamıyor. Hagi'de bu durumda zaman zaman sinirleniyor. Bir ‘‘basayım’’ diyor, kartı görüyor. Çünkü Türkiye'deki hakemlere alışkın. Ayrıca yaş ilerledikçe, beyin adaleye hükmedemez. Ancak en önemlisi Hagi'nin maç başına para almaması. Nasılsa paramı alıyorum diye rahat. Emre’nin oyun stili zaten bu.

Erman TOROĞLU - SABAH

Onsuz olmaz

Hagi, dün ne ise bugünde aynı. Değiştiremezsiniz ama vazgeçemessiniz de. Hagi'yi oyun içinde ne kadar tutacağınızı bilmeniz gerekir. Çünkü yaşı ilerleyen futbolcular da, fiziksel olarak düşüş başlar ve ayakların yerine sinir sistemleri harekete geçer. Fatih Terim, Hagi'nin oyunda kalma süresini iyi ayarlar onu dinlenmeye alırdı. Emre, yanlış görüntü veriyor ama kimseyi de kopya etmiyor.

İlhan SÖYLER - HÜRRİYET

Tesirli BOMBA

Tartışmasız bir Hagi sorunu var. G.Saray'ın, Terim'in benzersiz taktiğini uygulama sansı yok. Yük her zamankinden çok Hagi'nin sırtına biniyor. Özellikle ikinci yarılarda, parça tesirli bomba haline geliyor. Bu zorlu yükten sadece kendisi infilak etmiyor, bütün takımın dağılmasına yol açıyor. Emre'nin, büyük futbolcuyu model alması için yeterince olgunlaşması gerekir. Emre bu konuda yeterli değil.

Haşmet BABAOĞLU- SABAH

Sinir ve feVeRan

Hagi, her an kendi geleceğini tehlikede görüyor. Tek bir darbe ile sakatlanabileceğini ve futbol yaşamının biteceğini iyi biliyor. Bu durumda kendisini muhafaza etme mekanizmasını devreye sokuyor. Ve böylece profesyonellikten çok duygusal davranış sergiliyor. Hagi sinirli davranmıyor, feveran ediyor. Emre de, Hagi'nin yolunda... Hagi'nin davranış biçimini oda sergiliyor.

Turgay RENKLİKURT - AKŞAM

Baba ve OĞUL

Hagi aynı Hagi değişen bir şey yok. Hagi'yi frenleyen Fatih Terim ve onun karizmasıydı. Şimdi Terim yok, Hagi davranışlarına devam ediyor. Ama bu sadece Hagi'de yok. Emre'de de var, Hakan Ünsal'da da var. Erkek çocuk her zaman babasını örnek alır. Hagi ile Emre arasında da bir baba - oğul kadar yaş farkı var. Hagi, kontrol altına alınırsa, Emre de düzelir, G.Saray'daki diğer futbolcularda.

İlker YASİN - KANAL D

Art niyeti yok

G.Saray'da bir Hagi sorunu olduğunu düşünmüyorum. Hagi, geldiği günden beri bu tür davranışları sergiliyordu. Yaşı ilerledikçe bu davranışlar daha da çok gözlemlenmeye başladı. Ancak Hagi akıllıdır. Bundan sonra daha dikatli olacağını düşünüyorum. Emre çok özverili oynuyor. Hareketlerinde bir art niyet yok. Motivasyonu onu bu tür davranışlara itiyor. Bu konuda Hagi'nin başına gelenleri örnek almalı.

Cüneyt TANMAN - SABAH

Futbolda ‘‘Hagi tartışması’’ başladı. Monaco maçında gördüğü kırmızı kartla takımını 10 kişi bırakan ‘‘Büyük usta’’ G.Saraylı taraftarları da şaşkına çevirdi. Daha önce oynanan UEFA Kupası finalinde, kırmızı kartla oyun dışı kalan Hagi' için şimdi, ‘‘Ona ne oldu yorumları’’ yapılıyor. Ve Hagi'nin veliahtı olarak gösterilen Emre'ye de göndermeler yapılıyor.

HÜRRİYET'e bu konu ile ilgili düşüncelerine anlatan otoriteler Hagi'nin davranışlarının altında yatan nedenleri şöyle sıraladılar.

Önce

1- Yaşlandı, adalesi yorulunca, sinir sistemi devreye giriyor.

2- Hagi hep böyleydi. Onu Terim'in karizması frenliyordu.

3- Bir darbe ile futbol hayatının biteceği kaygısıyla hareket ediyor.

4- Türkiye'ki hakemler ile Avrupalı hakemlerin çelişkisi onu bu davranışlara itiyor.

5- Hagi'ye acilen para cezası verilmeli uyarılmalı

Sonra

1- Çok yetenekli, ama henüz çok büyük futbolcu değil.

2- Hagi'yi örnek alacak gerekli formasyona henüz sahip değil.

3- Büyük futbolcu olması için acilen Terim'e ihtiyacı var

4- Hagi'nin sahadaki futbolunu örnek almalı, davranışlarını değil.

5- Hagi düzelirse, Emre'de, takımda düzelir.


Bunları da Beğenebilirsiniz