Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Haftalık

Behzat Ç.'nin intikamı acı oldu

TELEVİZYON

Tiyatro sahibi Nedim Saban, 'Behzat Ç.' dizisinin son bölümüyle kendisinden intikam aldığını iddia etti. Saban'ın sahnelediği 'Leyla'nın Evi' adlı oyunda rolü bulunan Onur Bayraktar'ın, 2010'da geçirdiği motosiklet kazasında hayatını kaybetmesinin hemen ardından oyun sahnelenmeye devam etmiş; Saban, "Perde kapatmamak tiyatro geleneği. Perdenin arkasında ağlıyoruz ama sahneye çıkıp oyunumuzu oynuyoruz" demişti. 'Behzat Ç.'nin son bölümünde, bu olayı hatırlatan bir sahne ekrana geldi.

Kenan Işık yarışmacıyı fırçaladı

İNCE AYAR

'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasını sunan Kenan Işık, bir yarışmacının 13 Ocak günü ölen KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hakkındaki soruyu bilememesine çok kızdı. ‘Dinlemekte olduğunuz ses kime aittir?’ sorusunun ardından Denktaş’ın bir konuşması dinletildi. Yarışmacı sesi tanıyamayınca önce telefon, ardından da yarı yarıya joker hakkını kullandı. Seçenekler iki şıkka indiği halde cevap veremedi. Yarışmadan çekilme kararı alınca Kenan Işık’ın hışmına uğradı. Işık; "Bu sesi tanımamak bu ülkede, bu topraklarda yaşayan bir genç kıza pek de yakışmadı. Kahramanlarımızı tanımak, bilmek ve yaşatmak zorundayız. Bu sese sahip Rauf Denktaş bir kahramandı... Böyle bir halk kahramanını tanımadığınız için üzgün olduğumu söylemek zorundayım" dedi. Bu arada yarışmacının tereddütte kaldığı diğer isim İsmail Cem'di.

Türköne hedefine ulaştı

İŞLEVSELLİK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atanması tepki çeken Prof. Dr. Mümtaz Türköne, kısa süre sonra istifa etti. İstifasına Adana Kitap Fuarı’nda açıklık getirdi: "Atatürkçülüğün mevcut haliyle Türkiye’yi geri bıraktıran, çağdışı, medeni dünyaya aykırı bir tür yobazlık olduğunu söylemek, öbür taraftan da Atatürk’e sahip çıkmak sanıyorum Türkiye’nin fikir gündemine girmesi gereken bir ayrımdı. Bunu yaptım. Düşüncemin hedefine ulaştığını düşünüyorum. Bu şekilde bu atama işlevini yerine getirmiş oldu diye düşündüm ve istifa ettim." Görevin işlevi de bu muydu, meraktayız.

Bir Türk yarbaylığa kadar yükseldi

ALMANYA

Almanya'nın Hamburg kentindeki ordu hastanesi BWK’nin kulak-burun-boğaz ve plastik cerrahi bölümünün başhekimi binbaşı Bülent Uğurlu yarbaylığa terfi etti. BWK’nin açıklamasına göre yarbay doktor Uğurlu, Alman ordusundaki en üst rütbedeki Türk kökenli ordu mensubu. 20 bin kadar askere komuta etme yetkisine sahip olan Uğurlu, yeni rütbesiyle ordunun genelkurmay komuta kademesinde. Alman ordusu için Afganistan’dan Sudan’a, Çad’dan Nijerya’ya kadar dünyanın en tehlikeli yerlerindeki askeri misyonlarda görev aldı. Aynı zamanda cumhurbaşkanı ve başbakanın ulaşımını sağlayan Savunma Bakanlığı’nın uçuş hekimliği ekibinin sorumlusu.

 MİNİ TEST

1. Yılın en mutsuz günü geride bıraktığımız haftaya denk geldi. İngiltere’nin Cardiff Üniversitesi uzmanları, en mutsuz günü yılbaşı coşkusunun düşüş hızı, hava koşulları, borçlanma, motivasyon seviyesi ve harekete geçmek için duyulan ihtiyaç faktörlerinden yola çıkarak belirliyor. Hangi gün olduğunu biliyor musunuz?

a. 20 Ocak Cuma

b. 16 Ocak Pazartesi

c. 19 Ocak Perşembe

d. 17 Ocak Salı

2. Meltem Cumbul'u ABD'de dağıtılan Altın Küre Ödül Töreni'nde sahnede gören herkes şaşırdı. Ödül vermeyen Cumbul kısa bir konuşma ve barış işareti yapıp sahneden indi. Bizim kadar şaşıran Los Angeles Times gazetesi, Cumbul'un kim olduğunu öğrenmek için nereye başvurdu?

a. Meydan Larousse ansiklopedisi

b. Wikileaks

c. Wikipedia

d. Twitter

3. Fotoğrafta gördüğünüz şey nedir?

a. Gulyabani

b. Meçhul ucube anıtı

c. Yeti

d. Ayısavar robot

Cevaplar: 1.b, 2.c, 3. d

 

X