Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Haftalık

GİRİŞİMCİLİK

Samast bereleri çıkacak mı?

Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın uzaktan akrabası Orhan Samast, ailenin soyadının patentini aldı. Yani bundan sonra Samast marka ürünler piyasaya çıkabilir. Nedir aklımıza ilk gelen? Samast marka beyaz bereler olabilir mi acaba? Ama telaşa gerek yok, patent sadece gazete, kitap, dergi yayınlama hizmetleriyle film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetlerinde kullanılmak üzere alınmış. Rahatladık değil mi?

TELEVİZYON

Behzat Ç.’den yasak mesajı

Behzat Ç’de bu hafta yine gündeme dair gördermeler dikkat çekti. Dizide gazeteci rolündeki Ilgın,  toplatılan kitabıyla gazeteci Ahmet Şık’ın basılmadan toplatılan ‘İmamın Ordusu’ kitabına gönderme yaptı. Ilgın, internet gazeteciliği yapmayı düşündüğünü ama 22 Ağustos’tan sonra internetin biteceğini de söyleyerek bir anlamda izleyeciye yasaklara karşı ‘mesaj’ verdi.

ÇEVRE

Kumul yürümeyle aşındı

Marmaris’teki Kızkumu, bölgenin en çok turist çeken doğa oluşumlarından biri. 600 metre uzunluğundaki kumda yürürken, suyun üstünde yürüyormuşsunuz gibi görüntü çıkıyor ortaya. Başlangıç ve bitiminde de iki deniz kızı heykeli bulunuyor. Birinden diğerine kadar yürürseniz, dileklerinizin olacağına inanılıyor. Her yıl kumda 500 bin kişi yürüyor. Fakat işte yollar yürümekle aşınmasa da kumlar aşındı ve artık su daha derin. Kızkumu’nda yok olma tehlikesi başgösterince çevreciler harekete geçti.
Artık tek seferde 50 kişinin yürümesine izin verilecek.

KEHANET

21 Mayıs olmadı 21 Ekim verelim

ABD’li vaiz Harold Camping’in 21 Mayıs olarak belirlediği kıyamet tarihi tutmadı. 89’luk vaiz, beş aylık ‘matematiksel bir hata’ yaptığını söyledi ve yeni tarihi belirledi: 21 Ekim. Şimdiden hazırlığınızı yapın.

SİVİL İNİSİYATİF

Gözleme bursuyla 42 öğrenci okuyor

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan ve sayıları 100’ü bulan ev hanımları, yaptıkları gözleme, bazlama ve baklavayı satarak elde ettikleri gelirle, 42 üniversite öğrencisi okutuyor. Kadınların çoğu okuma-yazma bilmiyor veya en çok da ilkokul 5. sınıfa kadar okumuşlar. Yiyecekleri, kiraladıkları tek katlı bir evde yapıyorlar. Dernek Başkanı Hatice Erkan, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede maddi imkansızlık yüzünden eğitim hayatına devam edemeyen kimsenin kalmaması için var güçleriyle çalıştıklarını söylemiş. Öğrenci başına verilen burs
miktarı ayda 100 lira.

İMAR

Bahçeye 20 otomobil düştü

Trabzon Akçaabat’a bağlı Yıldızlı beldesinde oturan Aslan Tarakçı, yıllar önce yol geçtiği için arazisini ücret talep etmeden belediyeye verdi. Ancak yol yapıldığında Tarakçı’nın evi viraj kenarında kaldı. Dört yılda yoldan çıkan 20 araç, Tarakçı’nın evinin bahçesine düştü ya da duvarına çarptı. Sürekli can korkusu yaşayan Tarakçı, belediyeden önlem almasını istedi. Bu yapılmayınca da yolun kullanılmaması için mahkemeye başvurdu. İki yıl süren dava lehine sonuçlandı ama bir hafta önce bahçesine yine bir otomobil düşünce canına tak etti.  O da kamyonla getirttiği 30 tonluk malzemeyi yolun ortasına boşalttı.

MİNİ TEST

1. Yaşama içgüdüsü en yüksek canlı hangisidir?

- a. Radyasyona bile dirençli hamamböceği
- b. -200 derecede birkaç gün yaşabilen tardigrad
- c. 400-1500 yıl arasında yaşabilen welvitça bitkisi
- d. Gençlik Profili araştırmasına göre beş yıl içinde hayat şartlarının daha iyi olacağını düşünen Türk gençliği

2. “Nasıl ki kurulu düzene William Wallace karşı çıktıysa ben de karşı çıkıyorum.” Bu söz hangi isyankara aittir?

- a. Romantik isyankar Halim Bahadır
- b. Tamil Kaplanları’nın 2009’da öldürülen lideri Prabhakaran
- c. Nihat Doğan
- d. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez

3. ABD’nin Missouri eyaletinde kasırganın vurduğu ve ölü sayısının 100’ü geçtiği şehir hangisidir?

- a. Joplin b. Morrison c. Hendrix d. Hiçbiri

4. Bu aralar New York’un en ünlü yapısı hangisi?

- a. Empire State binası
- b. Eski IMF Başkanı Strauss-Kahn’ın evi
- c. Özgürlük Heykeli
- d. Guggenheim Müzesi

CEVAP ANAHTARI

1-D 2-C  3-A 4-B

X