Ege Haberleri

  Haftada üç tabak bakliyat

  İZMİR, (DHA)
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkten sonra bakliyat tüketimini özendirmek için de kampanya başlatıldı. İTB Başkanı Işınsu Kestelli “Sofranızdan fasulye, nohut, mercimek, bakla ve pilavı eksik etmeyin” çağrısı yaptı.

  İZMİR Ticaret Borsası (İTB) yönetimi, yeterli ve dengeli beslenmede önemli bir yere sahip tahıl ve baklagillerin tüketiminin ilköğretim çağında özendirilmesi ve artırılması amacıyla afiş bastırıp, okullarda dağıtılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Hedefimiz, sağlıklı nesillerin yetişmesinde katkıda bulunmak. Çocuklarımızın sofrasından kuru fasulye, nohut, mercimek, bakla, bezelye ve pilavı eksik etmemeliyiz” dedi.

  Dengeli beslenme

  Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın genç nesillere sağlıklı beslenmeyi aşılamak amacıyla başlattığı “fast food” yasağı gündemdeyken, İzmir Ticaret Borsası da yeterli ve dengeli beslenmede önemli yere sahip tahıl ve baklagil tüketimini özendirmek amacıyla yola çıktı.  Obezitenin çocuklar arasında hızla yayıldığına dikkat çeken Başkan Kestelli, İTB bünyesindeki Baklagiller Toptan Ticareti ve Tahıllar Toptan Ticareti komitelerinin aldığı kararla harekete geçtiklerini belirten Kestelli, “Hedefimiz, sağlıklı nesillerin yetişmesinde katkıda bulunmak. Bir ülkenin kalkınması sağlıklı, yetenekli ve yaratma gücü yüksek nesillerin varlığına bağlıdır” dedi.

  TÜKETİM AZALIYOR

  Baklagiller Toptan Ticareti Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, gıda tüketim alışkanlıklarının değişmesi sonucunda bakliyat tüketiminin giderek azaldığını, buna karşılık fast-food tipi beslenmenin artığının altını çizdi. Korkmaz, “Ne yazık ki bu tür sağlıksız beslenme obezite, kalp-damar ve şeker rahatsızlıkları gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarıyor. Enerji, vitamin ve protein kaynağı olan baklagil ve tahıl tüketimini artırarak bu sağlıksız beslenme şeklini ortadan kaldırabiliriz” diye konuştu.

  AFİŞLERLE BAŞLADIK

  Tahıllar ve Tohumların Toptan Ticareti Meslek Komitesi’nden Sayman Üye İ. Yalçın Yılmaz, “Çok bilinen bir atasözümüz var: Ağaç yaşken eğilir. Sağlıklı beslenmenin tohumlarını, yetişen genç nesilde atabilirsek, daha sağlıklı bir toplum haline gelebiliriz. Bu nedenle, çalışmamıza okullarımızda dağıtılan afişlerle başladık. Çocuklarımıza sağlıklı büyümek, yeterli ve dengeli beslenmek için haftada en az 3 tabak bakliyat ve hububat ürünleri tüketmesini aşılayabilirsek hedefimize ulaşmış olacağız” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı