Gündem Haberleri

  Haftada 8 maden işçisi ölüyor

  Hürriyet Haber
  18.10.2003 - 14:30 | Son Güncelleme:

  DEV MADEN-SEN Genel Başkanı Çetin Uygur, Türkiye'de madenlerdeki ölümlerin ABD'den 1200, Almanya'dan 300, Rusya'dan ise 100 kat daha fazla olduğunu belirtirken, Türkiye'de haftada ortalama 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (DEV MADEN-SEN) Genel Başkanı Çetin Uygur, Türkiye'de madenlerdeki ölümlerin ABD'den 1200, Almanya'dan 300, Rusya'dan ise 100 kat daha fazla olduğunu belirtirken, Türkiye'de haftada ortalama 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

  DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'in 14'ncü Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Uygur, birçok maden işletmesinin, işsizliğin ve pahalılığın sorumlusu olarak görülmesi nedeniyle kapatıldığını savundu. Madencilik sektöründeki özelleştirmelerden yakınan ve Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün son 20 yıl içerisinde işlevsiz kılındığını belirten Uygur, 1985'den itibaren maden kaynaklarının aranmasından vazgeçilmesi nedeniyle yatakların yabancı şirketlerin aramasına terkedildiğini kaydetti.

  Madencilik sektörü üzerinde oynanan oyunların sınırı olmadığını ifade eden Uygur, maden işçilerinin ölümlü meslek kazalarının yoğun yaşandığı bir iş kolunda çalıştığını vurguladı. Uygur, ölümlerin yüzde 86'sının kömür, yüzde 8'inin taş, yüzde 6'sının ise diğer madencilik işletmelerinde olduğunu belirtti.

  Uygur, Türkiye'de madenlerdeki ölümlerin ABD'den 1200, Almanya'dan 300, Rusya'dan ise 100 kat daha fazla olduğunu belirtirken, Türkiye'de haftada ortalama 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı