Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

Hürriyet Haber
22.08.2015 - 10:42 | Son Güncelleme:

Bir sebepten bu yaz tatile çıkamıyorsunuz ve bu sizi çok üzüyor... Ya da yaz başında, erken bir tatil yaptınız ve şimdiden önümüzdeki yazın tatil haftasını iple çekmeye başladınız bile... İlacınız; bir hafta sonu kaçamağı. Uzun uzadıya tatil yapamayan ya da bu yılki tatilinin üstüne cila atmak isteyen şehirlilerin birkaç saatlik araba yolculuğuyla gidebileceği beş yer...

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar CUMALIKIZIK: BURADA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR 'LIKE' GARANTİLİ

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı, 700 yıllık bu köy 2014’te UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescillendi.

Konsept: Fotoğrafa meraklıysanız doğru yerdesiniz. Tarihi dokusu çok iyi korunmuş olan bu köyde çektiğiniz Osmanlı evlerinin fotoğrafları bol ‘like’ garantili. Cumalıkızık’taki köy evlerinin neredeyse tamamının avlusu bir işletmeye dönüştürülmüş. Çoğu çok zengin kahvaltı seçenekleri sunuyor. Güzel bir kahvaltıdan sonra yakınlardaki Saitabat’a gidip buradaki şelalenin yanında serinleyebilirsiniz. Ardından Gölyazı’ya uzanıp burada bulunan Ağlayan Çınar’ın efsanesini öğrenebilirsiniz.

Şehre kaç kilometre? 170.
Nerede kalınır? Mavi Boncuk Konukevi, 0224 208 10 55

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkarAĞVA: NEHİR KIYISINDA BOL MUHABBET

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

İstanbul-Şile’ye bağlı bu belde hafta sonu kaçamağı deyince akla ilk gelen yerlerden biri. ‘Hafta sonu kaçamakçılığı’nda yeniyseniz iyi bir başlangıç olacaktır.

Konsept: Ağva’da yapılacak pek fazla bir şey yok ama burayı güzel kılan da bu zaten. O yüzden uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşlarınızla gidip bol muhabbetli bir hafta sonu geçirebilirsiniz, şehirde fırsat bulup da ziyaret edemediğiniz aile bireylerinizle burada toplanabilirsiniz ya da tek başınıza gidip uzun zamandır üzerine düşünmeyi ertelediğiniz bir karar için yoğunlaşabilirsiniz.

Ağva’da küçük bir kumsal, yakınlarda bir-iki koy, köylerinde farklı uygarlıklardan kalma tarihi buluntular var fakat buraya geldiyseniz aktivite peşinde koşmak yerine bir hamağa uzanmak daha makul. Ama Göksu Nehri’nde bir tekne turu atmadan dönmeyin.

Şehre kaç kilometre? Yaklaşık 100. Sahil yolu en kısası. Ama biraz daha uzun olan dağ yolunu tercih edenler de pişman olmaz. Hele de arabada iyi bir müzik varsa..
Nerede kalınır? Göksu Nehri kıyısında pek çok seçenek var. Wineport Lodge Ağva (0216 725 75 25), Acquaverde (0216 606 10 22).

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkarAKYAKA: GÖKYÜZÜNÜN VE DENİZİN MAVİSİNDE SÜZÜLÜN

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

Bir süredir Akyaka’nın yeni Alaçatı olacağı konuşuluyor. Burada yapacağınız bir hafta sonu kaçamağı, bünyenizde uzun bir yaz tatili yapmışsınız hissi bırakır.

Konsept: Burası su sporları sevenler için ideal yer. Sevgilinizle ya da yakın arkadaşınızla gelip Akyaka’da ‘kiteboard’ (uçurtma sörfü) yapmayı öğrenebilirsiniz. Gökyüzünü ve dalgaları bir araya getiren bu sporu çok seveceksiniz.

Şehre kaç kilometre? 280.
Nerede kalınır? Akyaka Kaya Otel (0252 243 43 48), Kerem Ottoman Konak (0252 243 58 75).

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar KİRAZLI KÖYÜ: ORGANİK KÖYÜN LEZZETİ BİR BAŞKA

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

Aydın-Kuşadası’na 10 kilometre uzaklıktaki bu köy Türkiye’de sistematik organik tarımın başladığı yerlerden biri.

Konsept: Kuşadası her ne kadar eski popülerliğini yitirse de yılın bu zamanlarında tatilciler nedeniyle oldukça hareketli. Siz bu hafta sonu kaçamağında Kuşadası’nda konaklasanız bile günü bu karmaşadan biraz uzakta, Kirazlı Köyü’nde geçirin. Ağzının tadını bilen arkadaşlarınızla gidip domatesin, salatalığın kokusunu içinize çeke çeke yiyin. Dönüşte de yanınıza şehirde kolay kolay bulamayacağınız yiyecekler alın.

Şehre kaç kilometre? 100.
Nerede kalınır? Efe Boutique Hotel (0256 614 36 60), Kısmet Hotel (0256 618 12 90).

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar ABANT: GÖL MANZARASI DEYİNCE...

Hafta sonunun tadı kaçamakta çıkar

Bolu-Abant daha çok sonbahar hafta sonlarında akla düşüyor. Oysa şimdi de Abant’a gidip yeşilin nasıl bu kadar çok tonu olduğuna hayret edebilirsiniz.

Konsept: Abant Gölü’nü görmemek olmaz. Ama siz Sülüklü Göl’ü de ihmal etmeyin. Göl manzarasına doyduktan sonra bisiklet kiralayıp bölgeyi turlayabilirsiniz.

Şehre kaç kilometre? Ankara’ya 230, İstanbul’a 270 km.
Nerede kalınır? Aden Boutique Hotel (0374 222 83 83), Büyük Abant Oteli (0374 224 50 33).


    Sayfa Başı