Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hafta sonu programınızı bozmayın

  A.A
  29.08.2012 - 09:27 | Son Güncelleme: 29.08.2012 - 13:33

  Türkiye'de iki gündür etkisini sürdüren serin ve yağışlı hava yarın yurdu terk ediyor. Hafta sonu plan yapanlar planınızı bozmayın. Yarından itibaren sıcaklıklar 2-4 derece artacak.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Türkiye'nin yağışlı ve serin havanın etkisine girdiğini belirterek, “Kuvvetli  yağışlar, fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar ve ani sıcaklık düşüşünün  oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı vatandaşlarımız dikkatli ve tedbirli  olmalı” uyarısında bulundu.

  İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ     

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden  yapılan açıklamaya göre, Bakan Eroğlu, Türkiye'nin dün akşam saatlerinden  itibaren Balkanlar'dan gelen serin ve yağışlı havanın etkisi altına girdiğini  bildirdi.

  Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının,  bugünden itibaren kuzeybatı kesimlerde 10-12 derece düşeceğini kaydeden Eroğlu,  kuzey, iç ve batı bölgelerde de görülecek sıcaklık düşüşünün yarından itibaren iç  ve doğu kesimlerde etkisini göstereceğini ifade etti.
         
  Yağış 72 kilograma, rüzgar hızı 86 kilometreye dayandı
           
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminleri doğrultusunda dün akşam  saatlerinden itibaren ülkenin kuzeybatı kesimlerinde sağanak ve yerel gök  gürültülü sağanak yağışların görülmeye başlandığına işaret eden Eroğlu, “Şu ana  kadar yapılan ölçümlere göre; İstanbul Sarıyer'de 71.6, Sakarya Karasu'da 65,  Düzce Akçakoca'da 60, Zonguldak Ereğli'de 41.2, Kocaeli'de 26.2, Bartın'da 22.5  ve Düzce'de 21 kilogram yağış ölçülmüştür. Ayrıca yine tahminlerimiz  doğrultusunda Kastamonu Cide'de 86, Sakarya'da 65, Kocaeli Gölcük'te 63 km/saat  rüzgar hızları ölçülmüştür” ifadesini kullandı.

  Eroğlu, bugünden itibaren Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve  Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri ile Kütahya, Afyon, Eskişehir, Ankara, Çankırı,  Amasya ve Tokat çevrelerinde görülecek yağışların; Zonguldak, Bartın, Düzce ve  Sakarya çevrelerinde şiddetli, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bilecik, Kastamonu,  Bolu, Karabük, Sinop, Samsun çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiğini  kaydetti.
         
  Tam fırtına bekleniyor
          
  Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 10-12 derece olmak üzere iç ve  batı kesimlerde de azalmasının beklendiğini kaydeden Eroğlu, şunları ifade etti:

  “Rüzgarın, kuzey ve kuzeybatıdan, Marmara, Batı Karadeniz, Ege ve İç  Anadolu'nun kuzey batısında saatte 40-60 kilometre olmak üzere kuvvetli, Batı  Karadeniz kıyılarında 60-80 kilometre olmak üzere fırtına, zaman zaman da 70-100  kilometre hızla tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor”

  Eroğlu, yarından itibaren Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu  Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Amasya, Tokat ve Sivas çevrelerinde  beklenen yağışların Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde metrekareye 25-50  kilogram olarak düşmesinin beklendiğini, rüzgarın Karadeniz kıyıları ile Güney  Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında saatte 40-60 kilometre olmak üzere kuvvetli  şekilde esmesinin beklendiğini ifade etti.
         
  Zafer Bayramı ile birlikte hava düzelmeye başlayacak
           
  30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yağışlı ve serin havanın etkisini  kaybetmesinin beklendiğini belirten Eroğlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu  Karadeniz ile Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin sağanak yağışlı,  diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceğinin, hava sıcaklığının Batı'da 2 ila 4  derece artacağının tahmin edildiğini vurguladı.

  Eroğlu, 31 Ağustos Cuma günü Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile  Doğu Anadolu'nun kuzeyinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık  geçmesinin beklendiğini belirtti.
         
  Sel, fırtına ve sıcaklık düşüşüne dikkat
           
  Kuvvetli yağışların, fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarın ve ani  sıcaklık düşüşünün oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı vatandaşlara tedbirli  olmaları uyarısında bulunan Eroğlu, şu uyarılarda bulundu:

  “Sel, su baskını, yıldırım, hortum, ağaç devrilmesi, çatı uçması,  ulaşımda aksamalar, ani sıcaklık düşüşüne bağlı oluşabilecek sağlık sorunları  konusunda ilgililer ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları  gerekmektedir”

  Ülke genelinde 667 istasyonda otomatik gözlem yapıldığını vurgulayan  Eroğlu, vatandaşların il ve ilçelere yönelik tahmin ve güncel meteorolojik  bilgilere “www.mgm.gov.tr” internet adresinden ve ayrıca Meteoroloji Genel  Müdürlüğü tarafından geliştirilen Android ve IOS uygulamaları ile akıllı  telefonlardan anlık ulaşılabileceğini hatırlattı.
         

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı