ANKARA HABERLERİ

Hafriyatta Büyükşehir’e tam yetki

Hürriyet Haber
06.08.2015 - 01:03Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini, Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Büyükşehir yetkilileri, yeni uygulamayla birlikte kaçak hafriyat dökenlerle daha etkin ve hızlı mücadele edileceğini, söyledi.

Hürriyet Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda idari yaptırım uygulama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle, bu hükümlere aykırı hareket eden, kaçak hafriyat, moloz ve inşaat yıkıntı atıkları döken kişilere 46 bin 501 TL, kurum ve kuruluşlara da 139 bin 503 TL para cezası uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 14 Temmuz 2015 tarihli “olur”u ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilen yetki kapsamında yapılacak denetimler, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca yürütülecek. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mevcut durumda Ankara sınırları içinde hafriyat döküm yerlerinin kontrol altına alınması, çevre kirliliğine neden olan unsurların ortadan kaldırılması için hafriyat, moloz gibi dökümlerinin denetim ve kontrolünün Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

ZORUNLU UYDU TAKİP SİSTEMİ

“Hafriyat kamyonları, zabıta ekipleri tarafından daha önce de denetleniyordu ve Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılıyordu. Çevre Bakanlığı’ndan alınan yetki devriyle, bundan sonra cezai işlemler Çevre Kanunu’na göre yapılacak. Böylelikle denetimler daha etkin ve caydırıcı olacak. Ayrıca Çevre Kanunu’na göre işlem yapılması gereken hallerde, idari yaptırım kararı vermesi için tutanaklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmekteydi. Bu da bürokrasiyi artırıyor, zaman kaybına yol açıyordu. Artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, idari yaptırım kararı verme yetkisini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devretmiştir. Böylece çevreyi kirletenler ve izinsiz kaçak hafriyat dökenlerle tek elden, daha etkin, caydırıcı ve hızlı mücadele yapılabilecek, gereksiz yazışma ve bürokrasinin, zaman kaybının da önüne geçilmiş olacak. Mevcut uygulamada, hafriyat atığı taşıyan araçlarda taşıma izin belgesinin bulunması ve uydu takip sisteminin takılı olması zorunludur. Araçlarda taşıma izin belgesinin bulunamaması veya eksikliklerin tespiti halinde, alınan bu yetki devri kapsamında Çevre Kanunu’na göre cezai işlem yapılabilecek”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hafriyatta Büyükşehir’e tam yetki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı