ANKARA HABERLERİ

Hafriyatta ‘ağır’ tehlike

Sedat CENİKLİ
18.04.2016 - 16:00Son Güncelleme : 18.04.2016 - 16:02

Başkent’te, brandasız hafriyat taşımacılığı yapan ağır tonajlı araçların sürücüleri, trafikte yaptıkları kural ihlalleriyle kazaya davetiye çıkarıyor. Ankaralılar, iş sahiplerinin bu konuda daha duyarlı olmasını istiyor.

Sedat CENİKLİ

Kentin farklı noktalarında devam eden milyonluk konut ve rezidans projelerinin inşaatlarından çıkan moloz ve hafriyatı dorselerinde taşıyan ağır tonajlı araçlar, yaptıkları kural ihlalleriyle hem çevreye zarar veriyor hem de trafikte tehlike saçıyor. Hem trafik kurallarını hiçe sayarak ve hem de gerekli tedbirleri almayarak hafriyat taşımacılığı yapan ağır tonajlı araç sürücülerinde bazıları Ankara Hürriyet objektiflerine yakalandı. Doğukent Bulvarı’nda sol şeridi kullanarak merkez istikamette seyreden bir kamyonun hafriyat dolu dorsesinden çıkan toz ve toprak, trafikte tehlikeli anlar yaşanmasına sebep oldu. Rüzgarın da etkisiyle tüm yolu kaplayan hafriyat tozu, sürücülerin görüş mesafesini azalttı. Önlerini görmekte güçlük çeken diğer sürücülerden bazıları fren yaparak kamyonun uzaklaşmasını beklerken, bazıları da korna ile kamyon sürücüsünü uyarmaya çalıştı. Uyarılara ve dorsesinden yola dökülenlere aldırış etmeyen kamyonet sürücüsü ise sol şeridi kullanarak, yoluna devam etti.

3 ŞERİDİN 2’Sİ KAMYONLARA

İncek bölgesindeki inşaatlara ait hafriyatı, Çevre Yolu’nun yanı başında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nin ‘döküm sahası’ olarak belirlediği alana taşıyan ağır tonajlı araçlar da trafikte tehlikeye sebep oluyor. Döküm alanına ulaşım için Turgut Özal Bulvarı’nı kamyon sürücüleri, denetimin az olduğu bölgede kırmızı ışık ve hız sınırı ihlali yapıyor. Bazıları brandasız taşımacılık yaptığı için yolun bazı bölgeleri toprak ve çamurla kaplanırken, bazıları da trafikteki diğer sürücülerin can güvenliğini hiçe sayıp 3 şeritli yolda yan yana giderek 2 şeridi işgal ediyor.

TEDBİRLERİ İŞ SAHİBİ ALMALI

Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta ve Küşat Yönetmeliği’nin 3. Bölümü’nde yer alan ‘Yıkılacak binalar ve yeni inşaatlar’ı kapsayan 65 Madde’de, konuyla ilgili şu maddeler yer alıyor:
* Kamyon ve inşaat makinelerini inşaata giriş çıkışlarında kaldırım ve yol tahrip edilmeyecek ya da hiçbir şekilde toprak, çamur taşınmayacaktır.
* İnşaattan toprak çeken kamyonların yola hiçbir şekilde toprak vs. dökmemesi için gerekli tedbir iş sahibince alınacaktır.

Etiketler: hafriyat , kamyon , ihlal

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hafriyatta ‘ağır’ tehlike hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hafriyatta ‘ağır’ tehlike haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı