ANKARA HABERLERİ

Hafriyatçı esnafına sorulmalı

Mert Gökhan KOÇ
01.01.2018 - 14:48Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, “Hafriyat bedeli belediyeye yatacak, sonrasında hafriyat işini yapan firmalar hizmet bedeli neyse parasını belediyeden alacak” sözleriyle ilgili Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ, “Bu işin asıl sorulması gereken adres hafriyatçı esnafıdır. Biz işin mutfağındayız” dedi.

Mert Gökhan KOÇ

Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ, Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat konusunda yapmaya hazırlandığı yeni düzenleme sonrasında, hafriyatçı esnafının zarar görmemesini istediklerini söyledi.
Yaklaşık 3.5 yıldır Ankara’nın 25 ilçesinde hafriyatçı esnafının eşit bir rekabet ortamında iş yaptığını vurgulayan Karadağ, “Bu işin asıl sorulması gereken adres hafriyatçı esnafıdır. Biz işin mutfağındayız” dedi.
3.5 yıl önce ise Ankara’da başıboş bir sistem olduğuna dikkat çeken Karadağ, “Çalışmalarımız sonrasında rekabet ortamı eşit bir seviyeye ulaştı. Bu da Ankara Hafriyatçılar Derneği yönetimi ve firma yetkilileriyle yaptığımız istişareler sonucunda varılan mutabakatların ardından oluştu. Esnafımız da durumdan gayet memnun” diye konuştu.

GÖZ ARDI ETMEYECEKTİR

Hafriyatla ilgili alınacak kararlarda esnafın ve Ankara Hafriyatçılar Derneği’nin görüşlerine de başvurulmasını gerektiğine dikkat çeken Karadağ, şunları söyledi:
“Bu konudaki beklentimiz de Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna’dandır. Başkanımızın da hafriyatçı esnafını göz ardı etmeyeceğine eminiz. Yapacağı kısmi değişiklikler varsa bizim de bilgimize başvuracaktır. 3.5 yıl önce hafriyatçı esnafını güzel bir noktaya taşıdıysak bugün de aynısı olacaktır. Hafriyatla alakalı ne yapılacaksa hafriyatçıya sormak gerekir diye düşünüyoruz.

200’ÜN ÜSTÜNDE ESNAF VAR

Hafriyatçı esnafı, ekonomik olarak önemli bir potansiyele sahiptir. Yaklaşık olarak 5 binin üstünde aile iş, aş ve ekmek kazanıyor. 200’ün üstünde esnaf var. Bir an evvel hafriyatla alakalı olan sorunların netliğe kavuşturulması, işverenlerin yaşadıkları tedirginliklerin sonlandırılarak işlerimize sekte vurulmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Hafriyat esnafı en büyük duyarlılığını 15 Temmuz darbe girişiminde göstermiştir. Ankara’nın bütün sokaklarında ülkemize sahip çıktık. Yarın da mesleğimiz için dezavantajlı olabilecek şeyler varsa şimdi de mesleğimize sahip çıkmak istiyoruz.”

KAÇAK DÖKÜM OLAYI ORTADAN KALDIRILDI

Ankara’da kaçak hafriyat dökümünün ortadan kalktığını da söyleyen Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ, “Hafriyat derken bir noktaya dikkat etmemiz lazım. Evsel atıklara da kaçak hafriyat deniliyor ancak kesinlikle alakası yoktur. Vatandaşın evinde tadilat oluyor, 5 çuvalı gidip sokağa döküyor, sonra ona hafriyat diyorlar. Evsel atıklar farklı, inşaat atıkları farklıdır. İnşaat hafriyatı anlamında kaçak döküm olayı kalktı. Bütün araçlar GPRS’le takip ediliyor, döküm sahaları dışında herhangi bir yere döküm yapılmıyor. Çevre kirliliğinin önüne geçtik.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hafriyatçı esnafına sorulmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ocak 2018 tarihinde saat 14 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hafriyatçı esnafına sorulmalı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı