İZMİR HABERLERİ

Hafriyat sistemine başvuru süresinin uzatılmasını istedi

DHA
28.04.2016 - 13:12Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ticaret Odası 68. İnşaat Altyapı Müteahhitleri Grubu Meclis Üyesi Erol Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan web tabanlı "Hafriyat Yönetimi Otomasyon Sistemi"ne katılmak için 30 Mayıs'a kadar başvuru yapılması gerektiğini belirterek, "Hafriyat yapacak araçların boyanması, yeniden vizeye girmesi gerekiyor, 30 Mayıs'a tüm üyelerimizin yetişmesinin imkanı yok, bu süre uzatılmalı" dedi.
İTO 68. Altyapı Müteahhitleri Grubu Meclis Üyesi Erol Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanı içerisinde hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarının üretildiği noktadan araçlarla bertaraf edileceği tesise ulaştırılıncaya kadar denetlenmesi amacı ile web tabanlı “Hafriyat Yönetimi Otomasyon Sistemi" kurulacağını belirterek, bu şekilde modern bir sistem kurulmasını desteklediklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta da bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde belediye yetkilileri ve sektör mensuplarının katılımıyla bir eğitim toplantısı düzenlendiğini belirten Eroğlu, "Bu sistemin hayata geçmesi ile çevre kirliliği ve kaçak döküm ihlallerinin en aza indirgenmesi, atık lojistiğinin takibi ve yönetimi ile vatandaşların çevreyle ilgili ihbarlarının, şikayetlerinin, taleplerinin etkin olarak değerlendirip denetiminin sağlanması amaçlanıyor. Ancak sektörü çok zorlayacak yanları da var. Hafriyat Yönetimi Otomasyon Sistemi'ne girmek için 30.05.2016 tarihine kadar İzmir Büyükşehir Belediyesine başvuru yapılması gerekiyor. Hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı atığı taşıyan kamyonların damperlerinin sarıya boyanması gerekiyor" dedi.
Kamyonların damperlerinin sarıya boyanması durumunda bu araçların vizeye girmesi gerektiği, bunun da ayrı bir maliyet oluşturacağını belirten Eroğlu, "İzmir'de yüzlerce kamyondan bahsediyoruz. Kamyonların boyanması için araç vize tarihine kadar süre verilmeli. Ayrıca boyama, yeniden vize ile birlikte tüm araçların 30 Mayıs'a kadar sisteme dahil olunması çok zor. Bu süre en azından bir yıl uzatılmalı" diye konuştu. Hafriyat döküm sahalarında saat 09.00-19.00 arası döküm yapılabildiğini, bunun gece çalışan hafriyat kamyonları için sıkıntı yarattığı, bunun da kaçak dökümlere sebep olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:
"Hafriyat döküm saati saat 07.00'de başlamalı ve gece döküm sahalarına kamyonlarının alınması amacıyla nöbetçi bulundurulmalı. Çuval içinde kabul edilmeyen hafriyatlar da kabul edilmeli. Hafriyat sahalarının yolları genelde bozuk ve toprak bu nedenle kamyonlarımız kısa sürede arıza yapıyor, bunun önüne geçmek için yollar asfaltlanmalı. Bu taleplerimizi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda belediye yetkililerine ilettik. Hafriyat işini yapan bizler de bir düzen olmasını istiyoruz çünkü inşaat sektörü, yenilenen binalar hızla artıyor ama bunun için sektöre de destek verilmeli. Taleplerimiz hem sektörü hem de kenti rahatlatacak, kaçak dökümlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır."

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hafriyat sistemine başvuru süresinin uzatılmasını istedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 13 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hafriyat sistemine başvuru süresinin uzatılmasını istedi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı