MANİSA HABERLERİ

Hafızlık Kursu Öğrencilerine Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

IHA
15.09.2015 - 12:18Son Güncelleme :

YUNUSEMRE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ, YUNUSEMRE İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ‘HER AY BİR KONU VE BİR KONUK’ KAPSAMINDA HAFIZLIK KURSU ÖĞRENCİLERİNE ‘BAĞIMLILIK NEDİR? BAĞIMLILIK YAPICI MADDELER VE KORUNMA YOLLARI’ KONUSUNDA KAPSAMLI EĞİTİM VERİYOR. VERİLEN EĞİTİMLERDE İLK ETAPTA 80 HAFIZLIK ÖĞRENCİSİNE ULAŞILDIĞI AÇIKLANDI.

IHA

Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi, Yunusemre İlçe Müftülüğü tarafından yürütülen ‘Her ay bir Konu ve bir Konuk’ kapsamında hafızlık kursu öğrencilerine ‘Bağımlılık nedir? Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve korunma yolları’ konusunda kapsamlı eğitim veriyor. Verilen eğitimlerde ilk etapta 80 hafızlık öğrencisine ulaşıldığı açıklandı.
Bağımlılığın zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, madde arama ve kullanma ile karakterize süreğen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, “Bu hastalığa zarar verici davranışlar da eşlik etmektedir. Bağımlılık, hem beyni hem de davranışları etkileyen bir hastalıktır. Ancak bu hastalığın önlenebilir bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Bağımlılığın ne hızda gelişeceği birçok etmen tarafından belirlenmektedir. Genetik yatkınlık, kişinin kendi biyolojik özelliklerinin de dâhil olduğu birçok etmen bağımlılıkta rol oynar.” dedi.
Tüm uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin potansiyel olarak zarar verici olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Ümit Atman, “Kullanımları ile ilişkili olarak yaşamı tehdit edici olabilirler. Bu maddelere karşı bireysel duyarlılıklar da söz konusudur. Bir kişi birkaç kullanımdan sonra bağımlılık belirtileri göstermezken, bir diğeri bağımlılık belirtileri gösterebilmektedir. Bir kişinin nasıl tepki vereceğini önceden kestirmenin bir yolu bulunmamaktadır. Ergenlik döneminde yargılama ve karar verme becerileri hala gelişmekte olduğu için, riski doğru değerlendirme yetileri kısıtlı olmaktadır. Bunun sonucunda gençler madde kullanımına yönelebilirler. Madde kullanan gençlerde aile ve okul sorunları, okul başarısızlığı, sağlık sorunları ve yasal sorunlar gelişmektedir. Oysa gençler madde kullanımının zarar verici etkilerini algıladıkları zaman madde kullanımı azalmaktadır. Bu nedenle, çocuklara ve gençlere her türlü madde kullanımının etkileri ve sonuçları hakkında doğru bilgilerin verilmesi onları madde kullanımından korumak için gereklidir. Madde kullananların söylediği ‘bunu herkes kullanıyor’ lafı dikkatle gözden geçirilmelidir. Herkesin madde kullandığı miti doğru değildir. Bu nedenle gençlere yönelik eğitimlerimiz devam edecek olup, anne babaları da bu süreçte yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Hafızlık Kursu Öğrencilerine Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2015 tarihinde saat 12 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hafızlık Kursu Öğrencilerine Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı